REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polska gospodarka jest w recesji. Doszło do potężnych spadków

Dane o PKB w czwartym kwartale okazały się słabsze od prognoz. Źle wyglądają zwłaszcza dane w ujęciu kwartał do kwartału oczyszczone z wpływu czynników sezonowych. Co prawda ekonomiści oczekiwali ujemnej dynamiki, ale minimalnej, nie na poziomie -2,4 proc.

14.02.2023
11:14
Polska gospodarka jest w recesji. Doszło do potężnych spadków
REKLAMA

PKB Polski w końcówce ubiegłego roku wyraźnie spowolnił – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych we wtorek.

REKLAMA

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w czwartym kwartale 2022 r. zwiększył się realnie o 2,0 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r. – podał GUS.

 class="wp-image-2041675"

Jak czytamy w komunikacie GUS, PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych zmniejszył się realnie o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,3 proc. Pełne dane poznamy 28 lutego.

Z prognoz ekonomistów wynikało, że powinniśmy oczekiwać wzrostu rok do roku o 2,2 proc. i spadku -0,4 kdk.

PIE: powinno obejść się bez technicznej recesji

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu przesłanym do redakcji tłumaczy, że hamowanie PKB w IV kwartale to efekt podwyżek stóp procentowych oraz słabnącej globalnej koniunktury. Jego zdaniem dołek spowolnienia przypadnie na początek tego roku, ale polska gospodarka wciąż ma szansę uniknąć technicznej recesji (dwa kwartały pod rząd z ujemną dynamiką PKB). PIE prognozuje, że od stycznia do marca wzrost PKB spowolni do 0,4 proc.

Podwyżki stóp procentowych oraz obawy o sytuację gospodarczą powstrzymały konsumentów przed zwiększaniem wydatków. Jednocześnie spowolnienie w strefie euro oznacza mniejszy popyt na produkty polskiego przemysłu – tłumaczy ekonomista PIE.

Jak jednak wskazuje, badania koniunktury w gospodarkach europejskich w połączeniu z zabezpieczeniem dostaw gazu do UE, mogą sugerować, że wyniki gospodarcze będą lepsze niż prognozy.

Dla przykładu indeks PMI w Niemczech wzrósł od października z 45,1 do 47,3 pkt. Odbicie w Polsce było jeszcze większe – polski PMI wzrósł do 47,5 pkt. i przebił wyniki w Niemczech – wylicza Marcin Klucznik.

PIE sugeruje, że w kolejnych dwóch kwartałach tempo wzrostu przekroczy 1 proc., a w końcówce roku wzrośnie nawet do 2,5 proc.

Takie rezultaty oznaczałaby ok. 1,4 proc. wzrostu w całym roku. Nasza prognoza jest nieco wyższa od konsensusu rynkowego. Ekonomiści ankietowani przez Focus Economics spodziewają się wzrostu o 0,9 proc. – zaznacza ekspert PIE.

Wzrost PKB. Polska gospodarka jest w recesji

Komentując dane GUS, ekonomiści ING zapowiadają kolejne obniżki PKB.

Według szacunku flash w IV kwartale PKB spadł o 2,4 proc. kdk (po odsezonowaniu). Roczne tempo wzrostu obniżyło się do 2,0 proc. z 3,6 proc. w III kwartale. W 2023 r. oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie 1 proc. po 4,9 proc. w 2022.

Ekonomiści Pekao również skupiają się na danych odsezonowanych.

Na poniższych obrazkach widać, dlaczego techniczna recesja lub jej uniknięcie to ekonomicznie nieistotne osiągnięcia. W 2022 doszło do potężnych spadków PKB kdk, ale rozdzielił je jeden kwartał wzrostu.

Z kolei zdaniem ekonomistów mBanku ów plus w trzecim kwartale i tak nie ma większego znaczenia.

Polska gospodarka jest w recesji od drugiego kwartału 2022 roku

– ogłosili na Twitterze.

Jak tłumaczą, odsezonowane dynamiki PKB wyglądały w trzech kwartałach 2022 następująco:

REKLAMA
  • -2,3 proc. w II kwartale
  • +1 proc. w III kwartale
  • -2,4 proc. w IV kwartale

Nie ma co tu dzielić włosa na czworo i traktować tego +1 proc. jako przerwy w serii

– skwitowali.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA