REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Nastąpiła destrukcja popytu i inwestycji. Polska gospodarka powoli obumiera

Z pełnych danych o PKB wynika, że wysokie stopy procentowe przyhamowały w trzecim kwartale wydatki gospodarstw domowych, ale też przyczyniły się do niższego poziomu inwestycji. Dołek dopiero przed nami. W pierwszym kwartale przyszłego roku wzrost gospodarczy może spaść do nawet 1 proc. Oby tylko nie zjechał jeszcze niżej.

30.11.2022
11:57
kryzys-recesja-spadek pkb
REKLAMA

PKB Polski okazał się być minimalnie wyższy niż oczekiwania ekonomistów i wstępne dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny przed dwoma tygodniami.

REKLAMA

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w trzecim kwartale 2022 r. wzrósł realnie o 3,6 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,5 proc. w analogicznym kwartale 2021 r. – głosi środowy komunikat GUS.

Dwa tygodnie wcześniej danych flash GUS szacował wzrost PKB rok do roku o 3,5 proc. I ekonomiści oczekiwali spowolnienia do takiego właśnie poziomu.

 class="wp-image-1978630"

Dane o PKB. Niepokojący spadek konsumpcji i inwestycji

Polski Instytut Ekonomiczny odnotował w komentarzu niski wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji. Wynik podwyższyły rosnące saldo w handlu zagranicznym oraz wyższe zapasy.

Nie sam spadek, lecz kompozycja jest zaskakująco. Bohaterem spadków nie są zapasy, lecz znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji. Znacząco wzrosły szanse, że za moment zobaczymy recesję w konsumpcji – skwitowali na Twitterze dane ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem gasnąca konsumpcja to efekt wysokich stóp procentowych, ale także cen.

Destrukcja popytu okazuje się wyższa niż oczekiwano

– zauważają eksperci mBanku.

I wskazują, że słabiej od oczekiwań wypadły również inwestycje.

PKB Polski może spowolnić do 1 proc.

PIE prognozuje, że kolejne kwartały przyniosą pogorszenie wyników, a najmocniejsze spowolnienie przypadnie na pierwszy kwartał 2023 roku. PKB Polski może wtedy obniżyć się do 1-1,5
proc.

Spodziewamy się słabszych wyników przemysłu z uwagi na niższy popyt krajowy oraz zagraniczny. Również perspektywy dla sektorów energochłonnych są bardzo słabe. Zdecydowanie spowalnia również aktywność na rynku budowlanym – to konsekwencja podwyżek stóp procentowych przez RPP – wskazuje PIE.

REKLAMA

W 2023 roku wzrost gospodarczy mocno spowolni w całej UE. Komisja Europejskiej prognozuje, że spadek aktywności gospodarczej z 3,3 proc. do 0,3 proc.

Spowolnienie w państwach UE będzie odczuwalne również w Polsce. Niemcy, które są głównym partnerem handlowym Polski, zanotują recesję w przyszłym roku. Ich gospodarka skurczy się o 0,6 proc. – zapowiada Instytut.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA