REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

GUS zrewidował dane o PKB. W ubiegłym roku było lepiej, niż wyliczył w kwietniu

Główny Urząd Statystyczny podniósł opublikowany w kwietniu odczyt PKB o 0,9 pkt. proc. za ubiegły rok. Według zaktualizowanych danych polska gospodarka w 2021 r. rozwijała się w tempie 6,8 proc.

05.10.2022
11:01
GUS zrewidował dane o PKB. W ubiegłym roku było lepiej, niż wyliczył w kwietniu
REKLAMA

Produkt krajowy brutto (PKB) w 2021 r. wzrósł realnie o 6,8 proc. w porównaniu z 2020 r. Wynik uległ zmianie w stosunku do opublikowanego w dniu 22.04.2022 r. o 0,9 p.proc. – podał GUS w środę.

REKLAMA

GUS zrewidował PKB po danych z firm i samorządów

Dane zostały zrewidowane po uwzględnieniu zaktualizowanych informacji dotyczących finansów przedsiębiorstw handlu zagranicznego oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej.

 class="wp-image-1932268"

Ponadto dane o PKB uwzględniają wyniki rewizji danych za okres 2010-2020, w ramach której, w procesie kompilacji rachunków narodowych wykorzystano nowe źródła danych oraz udoskonalano sposób opracowywania wybranych zmiennych – dodał GUS.

PKB Polski na równi pochyłej

Według najnowszych danych w drugim kwartale 2022 r. PKB Polski wzrósł o 5,5 proc.

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w drugim kwartale 2022 r. wzrósł realnie o 5,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 11,3 proc. w analogicznym kwartale 2021 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) – podał GUS pod koniec sierpnia.

REKLAMA

Najbardziej od marca do czerwca w wzrosły inwestycje – 7,2 proc., ważnym czynnikiem była również konsumpcja – wzrost o 6,4 proc., ale jak podkreślają eksperci wśród wydatków dominowały zakupy bieżące dla migrujących w wyniku wojny na Ukrainie.

W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł 8,5 proc. W trzecim i czwartym kwartale będzie już o wiele gorzej. Polski Instytut Ekonomiczny zakłada, że pod koniec roku dynamika PKB nie przekroczy 3 proc., ekonomiści Santandera uważają, że spadek będzie o wiele głębszy do zaledwie 0,8 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA