Spowolnienie? Recesja? Kryzys? Nie uwierzycie, jakie perspektywy ma dla was dr Copper
Jeśli przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się z cenami miedzi i złota na światowych rynkach, to może się okazać, że recesja nie będzie taka straszna, jak to malują ekonomiści, ba, wbrew obawom PKB – mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych – może nadal piąć się w górę
Zdaniem Majtkowskiego i notowania miedzi, i ich odniesienie do złota, mogą wskazywać, że wzrost gospodarczy pozostaje niezagrożony, a ryzyko recesji jest odległe.
Jest to zgodne z ostatnimi optymistycznymi odczytami PMI na świecie
– zauważa ekspert eToro.
Złoto i miedź – dwa metale specjalnego przeznaczenia
Jak wyjaśnia, siła wskaźnika opartego o stosunek miedzi i złota wynika z różnych zastosowań w gospodarce obu metali.
Jak wskazuje, że w ostatnim czasie stosunek ceny miedzi do złota pozostaje na stałym poziomie, co może być dowodem na to, że wzrost gospodarki pozostanie stabilny, a ryzyko recesji niższe, co potwierdzają informacje napływające ostatnio ze światowej gospodarki, jak wzrost europejskiego PMI do 50 (poziom neutralny), rosnącym PKB w USA w czwartym kwartale 2022 r. (według danych NOWCast) i ponownym otwarciem Chin.
Miedź ruszyła ostro w górę
Wzrost ceny miedzi o 25 proc. od ostatnich dołków wynika z perspektywy wzrostu chińskiego popytu.
I dodaje, że miedź jest też wykorzystywana w wielu ekologicznych technologiach. Wzrost jej cen mogły na przykład wspierać obniżki cen samochodów Tesla.
Jednocześnie zapasy miedzi na świecie są niskie, a podaż znajduje się pod presją. Największy producent Chile prawdopodobnie zanotuje w tym roku spadek wydobycia o 6 proc., a drugi Peru przeżywa okres politycznej niepewności.
Złoto drożeje, dolar słabnie
Ceny złota wzrosły z kolei do najwyższych poziomów od dziewięciu miesięcy. Eksperci tłumaczą to spadkiem wartości dolara o -10 proc. w stosunku do szczytów z przełomu września i października 2022 r.
Zwłaszcza że – jego zdaniem – będą go wspierać rosnący popyt ze strony funduszy ETF, do których właśnie wracają inwestorzy, a także planowane zakupy banków centralnych.