REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Największy hit Blika: błyskawiczny, łatwy i za darmo. Nic dziwnego, że Polacy tak polubili tę funkcję

Użytkownicy Blika w trzecim kwartale zrealizowali 194 mln transakcji – o 76 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich wartość była wyższa o 80 proc. i sięgnęła niemal 27 mld zł. Furorę robią szybkie przelewy na telefon, które rosną najdynamiczniej.

18.11.2021
11:28
Największy hit Blika: błyskawiczny, łatwy i za darmo. Nic dziwnego, że Polacy tak polubili tę funkcję
REKLAMA

Najwięcej transakcji Blikiem realizowanych jest w polskim i zagranicznym e-commerce, ich udział w trzecim kwartale wyniósł 65,3 proc. Użytkownicy Blika płacili Blikiem w sieci aż 127 mln razy, z czego 4,6 mln tych zakupów (4 proc.) rozliczone zostało przez międzynarodowych operatorów płatności. Wartość transakcji online osiągnęła 15 mld zł. A średnia wartość pojedynczego zakupu to 118 zł.

REKLAMA

Na drugim miejscu wśród najchętniej wykorzystywanych funkcji Blika znajdują się przelewy na telefon P2P, które stanowią już 16,5 proc. wszystkich transakcji.

 class="wp-image-1602880"

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, zauważa, że niesamowicie szybko rośnie zarówno liczba przelewów na telefon Blik, jak rzesza użytkowników, którzy z nich korzystają.

Z kwartału na kwartał zwiększa się udział transakcji P2P w ogólnej liczbie wszystkich realizowanych Blikiem. Wierzymy, że mogą one stać się dominującym sposobem przekazywania sobie pieniędzy – powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Mazurkiewicz.

 class="wp-image-1602883"

W trzecim kwartale liczba transakcji P2P Blikiem wyniosła aż 32 mln – o 142 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość przelewów tego typu wyniosła blisko 4 mld zł, czyli niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej. Średnia wartość przelewu to 123 zł.

W POS-ach i bankomatach też blikujemy częściej

Liczba transakcji w terminalach płatniczych wzrosła rok do roku o 108 proc. do 25 mln. Ich udział we wszystkich transakcjach wykonanych Blikiem w trzecim kwartale wyniósł 13 proc. Wartość osiągnęła poziom 1,3 mld zł, a średnia wartość płatności w POS była taka sama jak przelewów P2P i wyniosła 123 zł.

W bankomatach zrealizowano 11 mln transakcji. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 43 proc. Ich wartość osiągnęła 7 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja miała wartość 631 zł. Udział operacji realizowanych w bankomatach wyniosła 5,5 proc.

 class="wp-image-1602886"

W trzecim kwartale 2021 r. użytkownicy realizowali Blikiem średnio blisko 2,1 mln transakcji dziennie. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 2,7 mln transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem to 133 zł.

Blik dostępny jest praktycznie we wszystkich aplikacjach mobilnych banków obecnych na polskim rynku. W trzecim kwartale swoim klientom udostępniły go Bank Ochrony Środowiska oraz kolejne Banki Spółdzielcze.

Liczba aktywnych użytkowników Blika, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję (bez uwzględniania realizujących tylko przelewy na telefon) wyniosła na koniec trzeciego kwartału 8,6 mln. To 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak zauważa PSP, warto porównać to ze wszystkimi użytkownikami aplikacji bankowych w Polsce. Na koniec trzeciego kwartału było ich około 16,5 mln. Oznacza to, że ponad połowa osób, które używają bankowości mobilnej, aktywnie płaci Blikiem.

 class="wp-image-1602901"
REKLAMA

Blik jest najbardziej wszechstronnym systemem płatności, jaki można dostarczyć klientom banków. Cieszymy się, że tak wielu z nich już regularnie korzysta z Blika i będziemy robić wszystko, aby przekonać do tego kolejne osoby. Jestem przekonany, że upowszechnienie dostępności płatności zbliżeniowych Blik, co tak naprawdę nastąpiło na początku listopada, bardzo mocno nam w tym pomoże – konkluduje prezes Dariusz Mazurkiewicz.

Od 9 listopada klienci sześciu banków Aliora, Millennium, ING, mBanku, PKO BP oraz Santandera mogą płacić zbliżeniowo Blikiem w terminalach płatniczych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA