REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Co za początek roku. Pracodawcy ukradli nam jeden dzień wolnego. Teraz będą musieli oddać

2023 rok zaczął się niezbyt ciekawie dla łowców przedłużania wolnego. 1 stycznia wypadł w niedzielę. Pech, gdyby to była sobota, pracodawcy musieliby etatowcom pracującym od poniedziałku do piątku oddać jeden dzień wolnego. Ale ponieważ była to niedziela, nie mają takiego obowiązku. Na szczęście był to ostatni raz w 2023 roku. W listopadzie będą musieli oddać pracownikom jeden dzień.

06.01.2023
8:40
Co za początek roku. Pracodawcy ukradli nam jeden dzień wolnego. Teraz będą musieli oddać
REKLAMA

Liczba dni roboczych w całym 2023 roku wyniesie równo 250 i będzie ich o jeden mniej niż w 2022 r. Zawsze to jeden dzień do przodu, na dodatek, nie licząc Nowego Roku, który wypadł w niedzielę, pracodawca nie będzie już miał okazji, żeby nam „ukraść” jeden dzień wolny.

REKLAMA

Poniżej pełna lista wszystkich dni ustawowo wolnych w 2023 r.

 • 1 stycznia, niedziela – Nowy Rok
 • 6 stycznia, piątek – Święto Trzech Króli
 • 9 kwietnia, niedziela – pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 • 10 kwietnia, poniedziałek – drugi dzień Wielkiej Nocy
 • 1 maja, poniedziałek – Święto Państwowe
 • 3 maja, środa – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 28 maja, niedziela – Zielone Świątki
 • 8 czerwca, czwartek – Boże Ciało
 • 15 sierpnia, wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada, środa – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada, sobota – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia, poniedziałek – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia, wtorek – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2000 godzin. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie, podobnie jak w 2022 roku, marzec – zapowiada Mateusz Boguszewski, Kierownik Działu Finansowego w firmie inFakt.

Jak dodaje, wypadną nam w marcu 23 dni pracy, tudzież 184 godziny. Z kolei najwięcej wolnych dni, bo aż 12 wypadnie w grudniu. Przepracujemy wtedy w sumie 152 godziny.

Weź cztery dni urlopu i ciesz się wolnym przez dziewięć dni

W 2023 roku okazji do wydłużenia weekendu będziemy nieco mniej niż w ubiegłym roku, w sumie sześć. Oprócz święta Trzech Króli, które wypada w piątek, pierwsza okazja do wydłużenia wypoczynku aż do dziewięciu dniu przytrafi się nam podczas majówki.

1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę.

Wystarczy wziąć tylko jeden dzień wolnego we wtorek, by mieć pięć dni wolnych z rzędu. Jeśli dodamy do tego urlop 4 i 5 maja, do uzyskamy aż dziewięć dni wolnego – zapowiadał niedawno Jacek.

Kolejne okazje na wydłużenie wypoczynku nadarzą się miesiąc później i w wakacje.

Boże Ciało przypada w 2023 roku na czwartek 8 czerwca, natomiast uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) we wtorek. Te święta pozwolą na zaplanowanie czterodniowego weekendu, przy wykorzystaniu tylko jednego dnia urlopu – wylicza Mateusz Boguszewski z inFaktu.

W listopadzie dostaniesz dodatkowy dzień wolny

W 2022 roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę, Nowy Rok podobnie. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego. Ten przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę.

Ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna wydarzy się w listopadzie 2023 r. – wskazuje ekspert inFaktu.

REKLAMA

W listopadzie w Polsce są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich Wszystkich Świętych (1 listopada) wypadnie w środę, a Święto Niepodległości w sobotę.

To właśnie dzięki temu pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, otrzymają dodatkowy dzień wolny, który musiał zostać udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym obowiązującym w zakładzie pracy (najczęściej jest to ten sam miesiąc) – wyjaśnia Mateusz Boguszewski.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA