Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe wzory formularzy do rozliczeń podatkowych i zachęca przedsiębiorców do zgłaszania uwag. Chodzi o ułatwienia dla osób sprzedających akcje z debiutu giełdowego oraz dostosowanie systemu VAT do nowych zasad, które wejdą w życie w 2026 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowe propozycje formularzy podatkowych oraz elektronicznych struktur sprawozdawczych VAT. Zmiany obejmują wzór formularza PIT-38 używanego do rozliczenia dochodów z inwestycji oraz struktury JPK-V7M i JPK-V7K wykorzystywane przez przedsiębiorców przy rozliczaniu podatku VAT. Teraz propozycje te trafiają do konsultacji publicznych.
Nowe formularze podatkowe
Nowy formularz PIT-38 będzie obowiązywać przy rozliczeniach za 2025 r. Najważniejszą nowością jest uwzględnienie przepisów, które pozwalają na zwolnienie z podatku dochodów ze sprzedaży akcji zakupionych podczas debiutu giełdowego. Warunkiem jest m.in. brak powiązań ze spółką oraz sprzedaż akcji dopiero po trzech latach od wejścia ich na giełdę.
Więcej o sprawach podatkowych w Bizblogu:
W formularzu PIT-38 dodano nową pozycję, która pozwala wykazać koszty zakupu akcji objętych zwolnieniem. Jeśli podatnik sprzeda akcje poniżej ceny zakupu, stratę będzie można odliczyć. Zmiany te mają uprościć rozliczenia i odzwierciedlić nowe przepisy z Polskiego Ładu.
KSeF wchodzi od 2026 r.
Jednocześnie Ministerstwo prowadzi konsultacje w sprawie zmian w formularzu PIT-8C, który służy do wykazywania przychodów kapitałowych. Zmiany w tym dokumencie również są związane z przepisami o zwolnieniu z podatku przy IPO. Uwagi do obu formularzy można zgłaszać do 11 lipca.
Druga grupa zmian dotyczy struktur JPK-VAT, czyli elektronicznych plików przesyłanych przez przedsiębiorców do urzędów skarbowych. Nowe wersje mają być zgodne z obowiązkowym od 2026 r. Krajowym Systemem e-Faktur. Umożliwią też ewidencjonowanie danych związanych z systemem kaucyjnym, np. zwrotnymi opakowaniami. Nowe struktury JPK mają obowiązywać od 1 lutego 2026 roku, czyli równolegle z wejściem w życie KSeF-u.