REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Ponad połowa Polaków ma to gdzieś i nic o tym nie wie!

W Kodeksie pracy szykuje się istna rewolucja. Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, dodatkowe urlopy, zmiany w zasiłku macierzyńskim, praca zdalna, czy też zmiany w umowach na czas próbny - to tylko niektóre punkty, jakie mają się znaleźć w nowelizacji prawa pracy. Nowe reguły mogą dotknąć niemal każdego pracownika w Polsce. Problem w tym, że Polacy nie okazują szczególnego zainteresowania tym, jakie mają prawa na rynku pracy. 

24.10.2022
17:33
Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Ponad połowa Polaków ma to gdzieś i nic o tym nie wie!
REKLAMA

Osoby aktywne zawodowo stanowią w Polsce 57,9 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Dokładnie jest ich 17 milionów 224 tysiące. To nie znaczy, że oni wszyscy pracują. Nie, nie. Pracujących mamy w Polsce 16 milionów 770 tys. osób - wynika z danych GUS za II kwartał 2022 r. I to właśnie dla nich, oraz dla tych, którzy postanowią wrócić na rynek pracy lub dopiero będą na nim stawiać pierwsze kroki, rząd szykuje poważne zmiany.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wejść w życie lada chwila, bo na przełomie 2022 i 2023 r. Tymczasem najnowsze badanie wskazuje, że Polacy nie mają pojęcia, co ich czeka. Ponad połowa (52 proc.) ankietowanych przyznaje, że nic nie słyszała na temat zmian w Kodeksie pracy - wynika z badania polskiej platformy ClickMeeting.

Co Polacy sądzą o zmianach w Kodeksie pracy?

Autorzy badania zapytali Polki i Polaków o to, czy planowana nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców. Jeśli chodzi o pracowników, to:

  • 40 proc. Polaków uważa, że zmiany są korzystne dla pracowników,
  • 13 proc. uważa, że są one niekorzystne,
  • 48 proc. przyznaje, że nie wie, co sądzić na ten temat.

Inaczej proporcje wyglądają w odniesieniu do pracodawców:

  • 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne,
  • 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne,
  • 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź „nie wiem”.

Praca zdalna? Polacy są podzieleni w tej sprawie

Według 32 proc. Polaków projekt nowelizacji Kodeksu pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej. Jednak aż 44 proc. badanych nie ma na ten temat zdania, z kolei tylko 9 proc. uważa, że nowe przepisy powinny pojawić się później, a 16 proc. ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas.

Jak wynika z badania, aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na ten temat, a 22 proc. badanych nie jest pewnych, czy takie informacje do nich dotarły. Z pewnością o zapowiadanej nowelizacji słyszało 26 proc. Polaków

Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko ⅓ Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – komentuje Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting. 

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Natomiast negatywnie 10 proc. badanych, a aż 61 proc. nie ma zdania. Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).

REKLAMA

Według 35 proc. Polaków powrót pracownika do trybu stacjonarnego ze zdalnego na wniosek jednej ze stron w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. ankietowanych to zbyt krótko, a 53 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA