REKLAMA

Praca zdalna trafi na stałe do kodeksu. Covid trwale zmienił rynek pracy w Polsce

Praca zdalna ma w końcu trafić do polskiego systemu prawnego jako jedna z form wykonywania obowiązków pracownika. W czasie pandemii koronawirusa praca przy komputerze w domu stała się codziennością setek tysięcy Polaków i w bardzo wielu przypadkach okazała się lepszym rozwiązaniem niż codzienne dojeżdżanie do biura. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy właśnie trafił pod obrady Sejmu.

Praca zdalna. Kodeks pracy zmienia się po pandemii
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Najnowsza propozycja nowelizacji Kodeksu pracy to połączenie rozwiązań, które wcześniej proponowano w dwóch oddzielnych projektach. Najważniejszą zmianą uchylenie przepisu o zatrudnianiu pracowników w formie telepracy – teraz ma się to nazywać pracą zdalną.

REKLAMA

Jeśli nowelizacja Kodeksu pracy gładko przejdzie przez Sejm i Senat, a następnie zostanie podpisana przez prezydenta, to nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w czasie wakacji.

Jak zdefiniowano pracę zdalną? Będzie to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Jak wskazuje firma doradcza Grant Thornton, będą trzy rodzaje pracy zdalnej:

  • „właściwa” praca zdalna – całkowicie lub częściowo wykonywana poza zakładem pracy, przy czym miejsce jej wykonywania musi zostać uzgodnione z pracodawcą;
  • praca zdalna wykonywana na polecenie pracodawcy wydawane wyłącznie na czas określony i z przyczyn obiektywnych, losowych i niezależnych od pracodawcy;
  • okazjonalna praca zdalna wykonywana maksymalnie do 24 dni w roku na wniosek pracownika.
REKLAMA

Jak informowaliśmy, proponowane przez rząd zmiany nie uwzględniają wielu uwag zgłoszonych przez pracodawców. Chodzi między innymi o zasady rekompensaty kosztów pracy zdalnej, pracę okazjonalną czy kwestię odpowiedzialności za właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej.

W nowelizacji Kodeksu pracy zawarto też możliwość badania alkomatem pracownika, co oznacza też możliwość badania alkomatem osoby wykonującej pracę zdalną. Eksperci mają jednak wątpliwości, jak w praktyce miałoby się to odbywać. Nie wiadomo też, co z pracownikami przebywającym na zwolnieniu chorobowym.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA