REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Prawo

Praca zdalna trafi na stałe do kodeksu. Covid trwale zmienił rynek pracy w Polsce

Praca zdalna ma w końcu trafić do polskiego systemu prawnego jako jedna z form wykonywania obowiązków pracownika. W czasie pandemii koronawirusa praca przy komputerze w domu stała się codziennością setek tysięcy Polaków i w bardzo wielu przypadkach okazała się lepszym rozwiązaniem niż codzienne dojeżdżanie do biura. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy właśnie trafił pod obrady Sejmu.

06.07.2022
14:11
zasilek-dla-bezrobotnych-Niemcy-podwyzka
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Najnowsza propozycja nowelizacji Kodeksu pracy to połączenie rozwiązań, które wcześniej proponowano w dwóch oddzielnych projektach. Najważniejszą zmianą uchylenie przepisu o zatrudnianiu pracowników w formie telepracy – teraz ma się to nazywać pracą zdalną.

REKLAMA

Jeśli nowelizacja Kodeksu pracy gładko przejdzie przez Sejm i Senat, a następnie zostanie podpisana przez prezydenta, to nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w czasie wakacji.

Jak zdefiniowano pracę zdalną? Będzie to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Jak wskazuje firma doradcza Grant Thornton, będą trzy rodzaje pracy zdalnej:

  • „właściwa” praca zdalna – całkowicie lub częściowo wykonywana poza zakładem pracy, przy czym miejsce jej wykonywania musi zostać uzgodnione z pracodawcą;
  • praca zdalna wykonywana na polecenie pracodawcy wydawane wyłącznie na czas określony i z przyczyn obiektywnych, losowych i niezależnych od pracodawcy;
  • okazjonalna praca zdalna wykonywana maksymalnie do 24 dni w roku na wniosek pracownika.
REKLAMA

Jak informowaliśmy, proponowane przez rząd zmiany nie uwzględniają wielu uwag zgłoszonych przez pracodawców. Chodzi między innymi o zasady rekompensaty kosztów pracy zdalnej, pracę okazjonalną czy kwestię odpowiedzialności za właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej.

W nowelizacji Kodeksu pracy zawarto też możliwość badania alkomatem pracownika, co oznacza też możliwość badania alkomatem osoby wykonującej pracę zdalną. Eksperci mają jednak wątpliwości, jak w praktyce miałoby się to odbywać. Nie wiadomo też, co z pracownikami przebywającym na zwolnieniu chorobowym.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA