REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Społeczeństwo

Raz, dwa, trzy na wakacje nie jedziesz ty. Wczasy to luksus, coraz mniej Polaków na niego stać

Nawet jeden na trzech Polaków nie pojedzie na wakacje. Powód jest prosty - w tym roku po prostu wielu z nas na to nie stać. Galopująca inflacja i wysokie ceny paliw sprawiły, że urlop poza domem stał się luksusem. Powodów, dla których wakacje nawet w kraju są jedynie dla tych, którzy mają pieniądze, jest jeszcze więcej.

04.07.2022
18:12
Polaków nie stać na wakacje. Co trzeci zostanie w domu
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Z powodu braku pieniędzy na dłuższy wyjazd wakacyjny nie może sobie pozwolić w tym roku aż 31 proc. To bardzo przygnębiające informacje, gdyż w ubiegłym roku, mimo pandemii koronawirusa, takie deklaracje składało 19 proc. Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

REKLAMA

Branża turystyczna tonie w długach, a gości jak na lekarstwo

W tym roku branża turystyczna miała w końcu się odkuć po perturbacjach, jakie przeszła w związku z pandemią koronawirusa. Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe liczyły, że odrobią straty i spłacą przynajmniej część zobowiązań u kontrahentów i instytucji finansowych. Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, branża turystyczna miała na koniec kwietnia 78 mln zł zaległości, a branża noclegowa ponad 921 mln zł. Problemy z rozliczeniami dotyczyły odpowiednio 930 firm turystycznych i 1908 oferujących noclegi (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych). 

Tymczasem co trzeci Polak ze względu na brak pieniędzy deklaruje, że na dłuższy wakacyjny urlop tego lata w ogóle nie wyjedzie.

To o połowę więcej niż przed rokiem, gdy finanse nie pozwoliły na wypoczynek 19 proc. ankietowanym - wskazuje BIG InfoMonitor powołując się na badanie przeprowadzonego przez Quality Watch.

Cieńsze portfele gości również nie ułatwią biznesom turystycznym odrobienia strat po pandemii.

Wakacji nie będzie. Oto powody

Dlaczego Polacy zamiast jechać na wczasy, zostaną w domu?

  • 44 proc. ankietowanych wskazuje na złą sytuację materialną,
  • 20 proc. respondentów mówi o konieczności oszczędzania
  • 10 proc. uważa, że okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi.

Sytuacja faktycznie jest trudna. Wyliczając po kolei - wzrost cen źródeł energii, inflację i w końcu wojnę, nie da się ukryć, że wpłynęły one na niemal każdy aspekt życia Polaków. Również na plany urlopowe większości z nas, mówi o tym 75 proc. ankietowanych – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, prowadzącego rejestr dłużników konsumentów i firm. 

Wyjazd tak, dodatkowe atrakcje - nie

Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.). Niemal 15 proc. z nich chce wyjechać nawet więcej niż raz. Jednak nie ma mowy o szastaniu pieniędzmi.

40 proc. turystów dysponuje jednak skromniejszym niż w poprzednim roku budżetem na letni urlop. Dlatego też co piąty zapowiada, że będzie oszczędzał na atrakcjach i jedzeniu, ewentualnie skróci wyjazd - wskazuje Sławomir Grzelczak.

REKLAMA

I dodaje, że pewnym pocieszeniem, dla rodzimego biznesu turystycznego, może być fakt, że utrzymuje się wysoka popularność wypoczynku w kraju. A doniesienia o problemach połączeń lotniczych i obsługi na lotniskach mogą jeszcze to nastawienie wzmocnić.

Czytaj także: Gdzie nie jechać na wakacje? Wystarczy spojrzeć na te dane

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA