Raz, dwa, trzy na wakacje nie jedziesz ty. Wczasy to luksus, coraz mniej Polaków na niego stać
Nawet jeden na trzech Polaków nie pojedzie na wakacje. Powód jest prosty - w tym roku po prostu wielu z nas na to nie stać. Galopująca inflacja i wysokie ceny paliw sprawiły, że urlop poza domem stał się luksusem. Powodów, dla których wakacje nawet w kraju są jedynie dla tych, którzy mają pieniądze, jest jeszcze więcej.
Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.
Z powodu braku pieniędzy na dłuższy wyjazd wakacyjny nie może sobie pozwolić w tym roku aż 31 proc. To bardzo przygnębiające informacje, gdyż w ubiegłym roku, mimo pandemii koronawirusa, takie deklaracje składało 19 proc. Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Branża turystyczna tonie w długach, a gości jak na lekarstwo
W tym roku branża turystyczna miała w końcu się odkuć po perturbacjach, jakie przeszła w związku z pandemią koronawirusa. Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe liczyły, że odrobią straty i spłacą przynajmniej część zobowiązań u kontrahentów i instytucji finansowych. Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, branża turystyczna miała na koniec kwietnia 78 mln zł zaległości, a branża noclegowa ponad 921 mln zł. Problemy z rozliczeniami dotyczyły odpowiednio 930 firm turystycznych i 1908 oferujących noclegi (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych).
Tymczasem co trzeci Polak ze względu na brak pieniędzy deklaruje, że na dłuższy wakacyjny urlop tego lata w ogóle nie wyjedzie.
Cieńsze portfele gości również nie ułatwią biznesom turystycznym odrobienia strat po pandemii.
Wakacji nie będzie. Oto powody
Dlaczego Polacy zamiast jechać na wczasy, zostaną w domu?
- 44 proc. ankietowanych wskazuje na złą sytuację materialną,
- 20 proc. respondentów mówi o konieczności oszczędzania
- 10 proc. uważa, że okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi.
Wyjazd tak, dodatkowe atrakcje - nie
Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.). Niemal 15 proc. z nich chce wyjechać nawet więcej niż raz. Jednak nie ma mowy o szastaniu pieniędzmi.
I dodaje, że pewnym pocieszeniem, dla rodzimego biznesu turystycznego, może być fakt, że utrzymuje się wysoka popularność wypoczynku w kraju. A doniesienia o problemach połączeń lotniczych i obsługi na lotniskach mogą jeszcze to nastawienie wzmocnić.
Czytaj także: Gdzie nie jechać na wakacje? Wystarczy spojrzeć na te dane
Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.