Rodzimy ekosystem technologiczny ma powody do radości. W końcu widać oznaki odbicia - i to pomimo globalnego spowolnienia na rynku venture capital. Według najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo VC, w trzecim kwartale 2024 roku polskie startupy pozyskały łącznie 506 mln złotych.
Polska scena startupowa pokazuje oznaki ożywienia. Choć wartość inwestycji robi wrażenie, warto zwrócić uwagę na strukturę rynku. W trzecim kwartale przeprowadzono 45 transakcji, co daje średnią wartość rundy na poziomie 11,2 mln złotych. Od początku roku polski rynek VC zasiliło już 1,5 mld złotych, ale liczba transakcji wciąż pozostaje poniżej poziomów z lat 2021-2023.
W trzecim kwartale nie brakowało ciekawych transakcji i przebiliśmy poziom 0,5 mld PLN. Polski rynek VC wraca na ścieżkę wzrostu, a moim zdaniem mamy realną szansę zbliżyć się do rekordowych poziomów z poprzednich lat. Spodziewam się, że na koniec 2024 roku, polski rynek VC odnotuje wynik w przedziale 2,5-3 mld zl - komentuje Karol Lasota, Principal w Inovo.vc.
Spada liczba rund zalążkowych
Choć zainwestowana suma pozostaje na poziomie podobnym do poprzedniego roku, to widzimy znaczny spadek w liczbie rund inwestycyjnych, szczególnie zalążkowych. Są one kluczowe dla rozwoju rynku. Wkrótce młode spółki mają jednak zasilić nowe fundusze europejskie.
W trzecim kwartale podpisaliśmy pierwsze umowy z funduszami VC w ramach środków unijnych (FENG). Nowe zespoły mają do dyspozycji 250 mln PLN i będą finansować start-upy na wczesnym etapie. Te środki zapewnią w najbliższych latach kapitał dla około 85 innowacyjnych firm. Wkrótce zapowiemy inwestycje w kolejne fundusze - mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures.
Pojedynczy ticket inwestycyjny w ramach FENG wyniesie do 5 mln zł, a inwestycje mają być dokonywane do końca 2029 roku. Następnie fundusze rozpoczną tzw. okres dezinwestycyjny, który potrwa kolejne cztery lata.
Kto inwestuje w polskie startupy?
Interesująco przedstawia się struktura inwestorów. Aż 49 proc. kapitału pochodzi od funduszy międzynarodowych, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu polskim rynkiem wśród zagranicznych inwestorów. Fundusze PFR Ventures uczestniczyły w 10 z 45 transakcji, zapewniając 19 proc. całkowitego kapitału.
Czytaj więcej o polskich startupach:
Odnotowano 13 transakcji przekraczających wartość 10 mln złotych, co pokazuje, że polski rynek dojrzewa i jest w stanie generować coraz większe rundy finansowania.
Na szczególną uwagę zasługują trzy największe rundy finansowania:
- RedStone - 60 mln PLN
- Kodano - 40 mln PLN
- Oxla - 41,7 mln PLN
Dodatkowo