REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Klamka zapadła. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz gotówką

Pojedyncze transakcje gotówkowe w Unii Europejskiej nie będą mogły przekraczać wartości 10 tys. euro. Europarlament klepnął przepisy, które wcześniej Rada Europejska uzgodniła ze wszystkimi państwami członkowskimi. Ogólnounijny limit płatności gotówkowych to jedna z części pakietu rozwiązań, które mają wzmocnić ochronę systemu finansowego Unii przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

25.04.2024
12:07
Klamka zapadła. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz gotówką
REKLAMA

O tym, że w Unii Europejskiej będzie wprowadzony limit płatności gotówkowych w wysokości 10 tys. euro, pisaliśmy w styczniu. To właśnie wtedy Rada Europejska porozumiała się ze wszystkimi państwami członkowskimi w sprawie ustalenia kwoty tego limitu. Jeszcze surowszego limitu domagała się Komisja Europejska, a kwota 10 tys. euro to efekt przyjętego kompromisu. Zatwierdzenie tych ustaleń przez Parlament Europejski było czystą formalnością.

REKLAMA

Limit nie dotyczy transakcji pomiędzy obywatelami

Trzeba zaznaczyć, że limit płatności gotówkowych dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a konsumentami, ale żadnych ograniczeń nie będzie w przypadku transakcji pomiędzy samymi konsumentami. Czemu służy wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych? Chodzi głównie o walkę z unikaniem podatków, przestępczością i finansowaniem terroryzmu w Unii Europejskiej.

Kolejna istotna informacja jest taka, że pozytywny wynik głosowania w Europarlamencie to jedynie kolejny etap procedowania tych przepisów, bo nowe regulacje będą musiały zostać zatwierdzone przez rządy wszystkich krajów członkowskich. Biorąc pod uwagę, że na taki kształt przepisów już zgodziły się wszystkie kraje podczas negocjacji z Radą, ryzyko obstrukcji ze strony jednego z krajów członkowskich jest dość niewielkie.

Więcej na temat gotówki przeczytacie w tych tekstach:

Limit 10 tys. euro ma być nieprzekraczalny, ale państwa członkowskie będą miały wolną rękę w ustalaniu niższych limitów. To zresztą dzieje się od lat i w wielu państwach limity transakcji gotówkowych są o wiele surowsze. Najdalej idące ograniczenia w płaceniu gotówką obowiązują w Grecji. Limit płatności gotówkowych wynosi zaledwie 500 euro, a jeśli za jakiś towar czy usługę musimy zapłacić więcej, to resztę trzeba zapłacić kartą, przelewem, albo czekiem.

Limity gotówkowe w Polsce

REKLAMA

W Polsce obowiązuje limit transakcji gotówkowych w rozliczeniach pomiędzy firmami wynoszący 15 tys. zł, ale żadnych ograniczeń nie ma w transakcjach pomiędzy obywatelami. Niewiele brakowało, a od 1 stycznia 2024 r. limity gotówkowych rozliczeń firmowych wynosiłby 8 tys. zł oraz pojawiłby się limit 20 tys. zł w przypadku osób prywatnych. Takie rozwiązanie przewidywał Polski Ład, ale przepisy te zostały wycofane w zeszłym roku.

Rząd przestraszył się własnej reformy i postanowił ją zablokować. Jak wyjaśnili autorzy nowych przepisów, wejście w życie takich zmian mogłoby prowadzić do „komplikacji niektórych rodzajów transakcji szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą”. Uznano więc, że konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA