REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rząd najpierw sypnął kasą górnikom, a teraz dziwi się, że inni też chcą

Dogadując się z górnikami i idąc im w wielu kwestiach na rękę, rząd rozpalił wyobraźnię innych grup zawodowych, których też jak najbardziej dotyczy transformacja energetyczna. Teraz do żądających dla siebie takich samych rozwiązań i oddzielnej umowy społecznej energetyków dołączają firmy energetyczne.

10.07.2021
7:14
wegiel-transport-dystrybucja
REKLAMA

Przed rządem pracowite wakacje. Z jednej strony trzeba w Brukseli budować dobry klimat do rozmów w sprawie umowy społecznej z górnikami (zgodnie z porozumieniem z września 2020 r. uzgodnione zapisy tylko wtedy wejdą w życie, jak zgodzi się na nie Komisja Europejska), a z drugiej trzeba uspokajać nastroje dotyczące transformacji energetycznej, które są coraz bardziej niespokojne. Bo już nie tylko energetycy i ciepłownicy chcą – tak jak wynegocjowali to górnicy – gwarancji zatrudnienia, jednorazowych odpraw, czy indeksacji wynagrodzeń w kolejnych latach. Teraz o swoje zaczynają walczyć firmy okołogórnicze. 

REKLAMA

W ramach sprawiedliwej transformacji oraz porozumienia społecznego, zawartego dla całego sektora musi się również znaleźć miejsce dla firm okołogórniczych, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla Śląska, ale także wszystkich regionów górniczych

– przekonuje w rozmowie z portalem netTG Arkadiusz Siekaniec, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Umowa społeczna: inni też chcą mieć tak dobrze jak górnicy

Jednocześnie Siekaniec zwraca uwagę, jak wielu pracowników nie obejmuje umowa społeczna z rządem. Chodzi na przykład o drążących kopalniane chodniki i wykonujące roboty przygotowawcze.

Ta grupa znalazła się kompletnie poza jakimkolwiek zasięgiem, jeśli chodzi o urlopy górnicze, wszelkie działania osłonowe czy przekwalifikowania

– twierdzi wiceszef ZZG w Polsce.

I jest jeszcze jedna, liczniejsza grupa: chodzi o firmy, które prowadzą różna działalność usługową dla kopalń. Zdaniem ZZG rząd w trakcie negocjacji z górnikami w sprawie umowy społecznej o tych wszystkich ludziach po prostu zapomniał. 

Dlatego związkowcy postanowili napisać list do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w którym wnoszą o przedstawienie propozycji osłonowych dla pracujących w branżach okołogórniczych. Jego autorzy przypominają też, że ten bardzo poważny problem może dotyczyć nawet „kilkuset tysięcy pracowników”. 

W obecnej, pogarszającej się sytuacji firm zaplecza górniczego stworzenie dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem staje się potrzebą coraz bardziej aktualną

– czytamy w piśmie ZZG.

Inni też czekają na umowy z rządem

Rząd obiecał podjąć rozmowy z energetykami jak najszybciej. Ale te negocjacje zanim się rozkręcą na dobre, wcale nie muszą być łatwe. Zwłaszcza że druga strona czuje się od roku pomijana. Listy i apele w sprawie włączenia ich do rozmów o kształcie polskiej transformacji energetycznej dostał premier, prezydent, nawet szef PiS. Nikt też nie pochylił się nad ich propozycjami, czy też uwagami dotyczącymi powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, której podstawowym zadaniem ma być posprzątanie po państwowych spółkach aktywów węglowych. Swoimi wątpliwościami w tym względzie zresztą podzielili się już z NIK, która ma sprawdzić, zgodnie z zapowiedziami prezesa Mariana Banasia, czy odejście od węgla faktycznie jest bezpieczne energetycznie dla Polski.

Nasze obawy w stosunku do powstania NABE są uzasadnione i muszą być rozwiązane. Nie możemy mówić, że nie ma nowych technologii węglowych, nie możemy mówić, że jesteśmy przygotowani do transformacji energetycznej jeżeli na tej transakcji zarobią w większości firmy zagraniczne

– uważa Bogdan Tkocz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Tauron Serwis.
REKLAMA

Teraz w podobnym tonie o firmach okołogórniczych wypowiada się ZZG.

Wnosimy o pilne rozpoczęcie prac nad wypracowaniem systemu wsparcia i zawarciem odrębnego pozarumienia

– czytamy w najnowszym liście związkowców górniczych do rządu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA