REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ukraińcy stworzyli niesamowitą krótkofalówkę. Rosjanie mają ból głowy

Himera to przenośny system komunikacji na poziomie plutonu. Nieco większe od walkie-talkie urządzenie jest odporne na zakłócenia i znacznie trudniejsze do wykrycia. Ukraiński startup już teraz wyposażył krajowe wojska w 2 tys. urządzeń. Plany zakładają ekspansję zagraniczną.

19.02.2024
7:33
Ukraińcy stworzyli niesamowitą krótkofalówkę. Rosjanie mają ból głowy
REKLAMA

Misha Rudominski współtwórca startupu podkreśla, że obok systemu skakania po częstotliwościach, największą zaletą Himery jest odporność na wykrycie. Urządzenia Motoroli, które często spotyka się w czasie działań wojennych mają dysponować znacznie większą mocą, ale dlatego też Rosjanie mogą je wykryć z odległości 50 km.

REKLAMA

Himera pozostaje niewykrywalna do 5 kilometrów

 class="wp-image-2416105"
Porównanie Himery do konkurencyjnych systemów komunikacji.

Przez 9 miesięcy na placu boju zebraliśmy dużo informacji zwrotnej od żołnierzy. Teraz pracujemy nad wcieleniem jej w życie, aby stworzyć najbardziej praktyczny system komunikacji - mówi Rudominski w rozmowie z Bizblogiem.

Czytaj więcej o Ukrainie:

Ukraińskie wojsko kupiło 2000 urządzeń, które trafiły na pierwszą linię frontu. Żołnierze mają sobie chwalić m.in. mobilność urządzenia, które można zamontować np. do drona:

 class="wp-image-2415724"
Himera zamontowana pod dronem

Dodatkowo, Himera stosuje szyfrowanie AES 256, a także może się integrować z aplikacją na Androida i systemami świadomości sytuacyjnej.

Ukraińcy chcą wyjść ze swoją technologią na Europę

Właśnie takie hasło towarzyszyło też zeszłorocznej konferencji IT Arena, gdzie minister cyfryzacji, Mychajło Fedorow, prezentował strategię wykorzystania technologii w walce z Rosjanami. Jako, że była to konferencja startupowa, Fedorow był zdania, że ukraińskie startupy będą w stanie sprzedawać za granicą te produkty, które sprawdziły się już na froncie.

REKLAMA

Tak też swoją przyszłość widzi i Himera. Rudominski ocenia globalny rynek komunikacji militarnej na 11,7 mld dol. Samo NATO w Europie ma mieć potencjał na 3,4 mld dol. Póki co startup przygotowuje się do wypuszczenia drugiej wersji swojego urządzenia, a także rozmawia z inwestorami o warunkach wsparcia finansowego.

 class="wp-image-2415721"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA