REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

To już pewne. Po 20 latach wraca kolejowe połączenie Warszawa-Lwów

W międzynarodowej ofercie kolejowej już 15 października pojawi się nowe połączenie z Ukrainą: z Warszawy do Lwowa przez Lublin i Rawę Ruską. Pociąg ten wraca na tory po blisko 20 latach przerwy.

05.10.2023
18:29
PKP-brak-Wi-Fi-odszkodowanie
REKLAMA

O planach ukraińskiej kolei mówiło się od kilku miesięcy, teraz pojawiły się konkrety i możliwość zakupu biletu. Za uruchomieniem (i finansowaniem) nowego, międzynarodowego pociągu stoją Koleje Ukraińskie Ukrzaliznytsia. Otwarcie połączenia kolejowego do Lwowa przez Rawę Ruską odbędzie się 15 października. Odprawę podróżnych zaplanowano na przejściu granicznym w Hrebennem. Co ciekawe, składy na tę trasę wracają po blisko 20-letniej przerwie. Pociąg do Rawy Ruskiej zaczął kursować w 1996 roku, ale w 2004 został zawieszony.

REKLAMA

Współpraca Kolei Ukraińskich z polskim operatorem

Ciągle pracujemy nad rozbudową międzynarodowych kolejowych tras pasażerskich, aby Ukraińcy mogli spokojnie wyjechać za granicę i wrócić - mówi Eugeniusz Łyaszenko, prezes Ukrzaliznytsia.

I dodaje, że formalności i uzgodnieni z polską stroną zajęły ponad pół roku.

Udało się między innymi dzięki współpracy ukraińskiego przewoźnika z polskim operatorem prywatnym – SKPL Cargo, który zajmie się techniczną obsługą połączenia, w tym zapewnieniem polskiego składu.

Więcej o podróżach przeczytasz na Spider's Web:

Przesiadka na szersze tory

Pasażerowie, którzy wybiorą się w taką podróż, muszą liczyć się z przesiadką w Rawie Ruskiej – z pociągu dostosowanego do szerokości torów europejskich (o rozstawie 1435 mm) do pociągu, który jeździ po torach ukraińskich (o szerokości 1520 mm). Przewoźnik zapewnia jednak, że będzie ona wygodna i odbędzie się „drzwi w drzwi”. Pociąg odjedzie z Warszawy w kierunku Lwowa o godz. 21.45, a ze Lwowa wyruszy natomiast o 8.30.

Ceny biletów zaczynają się od ok. 130 zł w drugiej klasie i ok. 145 zł w klasie pierwszej. Aktualny rozkład i bilety dostępne są na stronie https://booking.uz.gov.ua/en/. Bilety można też nabyć w międzynarodowych kasach na stacjach kolejowych.

REKLAMA

W 2021 r., czyli przed wybuchem wojny w Ukrainie, pociągi Kolei Ukraińskich przewiozły ponad 25 mln pasażerów w ruchu dalekobieżnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA