Ubezpieczenie AC - jak obniżyć składkę
Ubezpieczenie AC (autocasco) chroni kierowców przed skutkami finansowymi zdarzeń losowych, takich jak wypadki, kolizje czy kradzieże. Choć nie jest obowiązkowe, Polacy coraz częściej decydują się na jego zakup.

Czym jest ubezpieczenie AC?
Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które pozwala uchronić się przed skutkami finansowymi zdarzeń losowych z udziałem własnego pojazdu. Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli samochód ucierpiał m.in. wskutek:
- pożaru,
- zalania,
- kolizji,
- wypadku drogowego.
Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela może być znacznie szerszy, jednak wszystko zależy od warunków, na jakich polisa została zawarta.
Ubezpieczenie AC muszą zakupić kierowcy, którzy finansują zakup pojazdu kredytem samochodowym lub leasingiem.
Różnice między ubezpieczeniem AC a OC
Podstawową różnicą między polisami OC i AC jest obowiązek zakupu. O ile OC dotyczy każdego kierowcy (za wyjątkiem posiadaczy pojazdów zabytkowych), o tyle AC na ogół jest dobrowolne (choć i w tym kontekście istnieją pewne ograniczenia, o których mowa powyżej). Ponadto ubezpieczenie OC umożliwia sfinansowanie naprawy samochodu poszkodowanego. Zatem, jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpi twoje auto, jego naprawa nie zostanie sfinansowana z OC. Aby uniknąć kosztów, musisz posiadać ubezpieczenie AC.
Ograniczeniem w autocasco może okazać się wiek pojazdu. Większość ubezpieczalni oferuje polisy samochodom do 15 lat, niektóre ubezpieczają także 20-letnie. Ale już w przypadku starszych modeli możesz mieć problem z zakupem tego rodzaju ubezpieczenia.
Kolejną kwestią jest ciągłość trwania ochrony, która w przypadku OC jest obowiązkowa. W praktyce nie możesz pozwolić sobie nawet na 1 dzień przerwy, nawet jeśli nie użytkujesz pojazdu. Natomiast AC nie wymaga ciągłości, zatem możesz zrezygnować z tego ubezpieczenia, gdy tylko wygaśnie umowa.
Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na Bizblog.pl:
Ile kosztuje ubezpieczenie AC?
Składa w przypadku autocasco waha się w granicach 1400-3000 zł, a jej ostateczna kwota zależy od:
- wartości pojazdu – im wyższa wartość samochodu, tym większa składka,
- marki i modelu samochodu – najdroższe jest ubezpieczenie pojazdu o drogich i trudnodostępnych częściach zamiennych,
- wieku i doświadczenia kierowcy – młodzi kierowcy z reguły płacą wyższą składkę,
- miejsca zamieszkania – w obszarach o wysokim ryzyku wypadku i kradzieży zapłacimy wyższą składkę,
- historii szkód – bezszkodowa jazda zapewnia lepsze warunki finansowe.
O ile w przypadku OC pod uwagę bierzemy przede wszystkim koszt polisy, o tyle kupując AC, warto skupić się także na innych kwestiach. Czasami za niewiele wyższą składkę ubezpieczyciel oferuje szerszy zakres ochrony.
Czy warto kupić AC?
Jeśli planujesz zakup samochodu finansowany kredytem lub leasingiem, nie masz wyboru – musisz zakupić AC. W pozostałych przypadkach warto także rozważyć ten wariant, ponieważ w razie wystąpienia zdarzenia losowego nie będziesz ponosić wysokich kosztów naprawy pojazdu. Polisa stanowi zabezpieczenie finansowe, choć jej zakup to oczywiście spory wydatek. Ponadto coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje elastyczne warunki, dzięki którym możesz dostosować zakres ochrony do własnych potrzeb i preferencji.
W autocasco powinni zainwestować zwłaszcza właściciele nowych pojazdów, które znajdują się na celowniku złodziei. Warto o nim pomyśleć również w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ składka ubezpieczeniowa stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku samochodów użytkowanych na potrzeby firmy.
Jak obniżyć składkę AC?
Kierowcy, którzy kontynuują ubezpieczenie AC, w wielu przypadkach mogą liczyć na nieco niższą składkę. Zakup polisy warto rozważyć w momencie wybierania OC, dzięki czemu można stworzyć korzystny cenowo pakiet. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z porównywarek cen, dzięki którym sprawdzisz, ile mniej więcej wyniesie składka u konkretnego ubezpieczyciela. Niestety, jeśli wykupujesz polisę AC po raz pierwszy, musisz liczyć się z wyższymi kosztami.