Turystyka lokalna. Regionalne perełki zamiast zatłoczonych kurortów
Planujesz dłuższy urlop, a może tylko krótki, weekendowy wyjazd? Postaw na lokalne gospodarstwa turystyczne, w których nie tylko odpoczniesz, ale też lepiej poznasz regionalną kulturę i przyrodę. Polacy coraz chętniej stawiają na turystykę lokalną zamiast zatłoczonych kurortów. Sprawdź, gdzie szukać ciekawych ofert i jakie korzyści płyną ze wspierania lokalnych inicjatyw.

Czym jest turystyka lokalna?
Turystyka lokalna to forma podróżowania, w której turyści jako cel wybierają miejsca położone w swoim rejonie. Jest to idealna opcja na krótki wypad za miasto, gdy nie chcemy tracić czasu na dojazdy. Z drugiej strony, turystyka lokalna kusi także w przypadku dłuższego urlopu.
W szerszym ujęciu termin ten odnosi się do zwiedzania malowniczych zakątków Polski i poznawania kultury innych regionów.
Dlaczego warto wspierać turystykę lokalną?
Turystyka lokalna to doskonały sposób na poprawę sytuacji ekonomicznej zwłaszcza mniej zamożnych części kraju. Wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy i wpływami z podatków, co wspiera dalszy rozwój.
Gospodarstwa lokalne kultywują tradycję regionu, serwując lokalne dania i produkty. Wiele z nich jest położonych w sąsiedztwie lasów czy jezior, dzięki czemu urlop sprzyja kontaktom z naturą. Coraz bardziej rozwinięta infrastruktura dostarcza pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Ścieżki rowerowe, parki tematyczne czy regionalne festiwale to tylko niektóre aktywności, jakie można wybrać w czasie urlopu.
Rolą turystyki lokalnej jest też wspieranie więzi społecznych. Najczęściej odbywa się to poprzez organizację imprez czy wspomnianych festiwali. Niektóre gminy finansują też różnego rodzaju warsztaty bądź inne aktywności prowadzone przez lokalną społeczność na rzecz turystów.
Więcej o turystyce przeczytasz na Bizblog.pl:
Gdzie szukać ciekawych ofert?
Najlepsze oferty noclegów z lokalnych pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych znajdziesz oczywiście w internecie. Właściciele większości obiektów nie prowadzą dziś swoich stron internetowych, jednak działają na portalach rezerwacyjnych. Tam też od razu możesz porównać ceny i zarezerwować pobyt. Najpopularniejszy portal to Booking, ale znajdziesz też inne, skupiające obiekty noclegowe z konkretnych rejonów.
Jeśli chcesz pojechać w miejsce „z polecenia”, wykorzystaj media społecznościowe. Turyści polecają różne miejsca dedykowane rodzinom z dziećmi, osobom kochającym ciszę lub seniorom.
Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić
Polska to doskonałe miejsce dla wielbicieli atrakcji przyrodniczych, historii czy kultury regionalnej. O wysoką jakość świadczonych usług dbają Lokalne Organizacje Turystyczne, które kształtują pozytywny wizerunek poszczególnych gmin. Które warto odwiedzić?
Wielbicielom historii polecamy w szczególności Kraków i Gdańsk. W Krakowie do głównych atrakcji należą: Kopiec Kościuszki, Smocza Jama, Kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie. Natomiast w Gdańsku warto odwiedzić Bazylikę Mariacką, Port Żurawia czy Dom Uphagena.
Jeśli chodzi o perełki przyrodnicze to liderem pozostają mazurskie jeziora. Coraz częściej odwiedzamy także Podhale, które zachwyca kulturą ludową i malowniczymi krajobrazami górskimi. Wielbiciele jezior coś dla siebie znajdą też na Kaszubach. Jest to niezwykle bogata pod kątem kulturowym kraina, którą trzeba zwiedzić przynajmniej raz w życiu!
Turystyka lokalna zamiast zatłoczonych kurortów
Jeśli brakuje ci pomysłu na weekend poza miastem lub chcesz spędzić urlop w cichym, przestronnym miejscu, postaw na turystykę lokalną. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla zatłoczonych kurortów i innych miejsc, w których turystów nie brakuje. Wybierając Polskę, do dyspozycji masz zarówno małe wsie, jak i większe miasta. Rodzaj wypoczynku zależy od twoich preferencji i tego, jak chcesz spędzić wolny czas.