REKLAMA

Niczym szeryf ściga oszustów w sieci. Polski startup zrobi porządek w internecie?

Boty to zautomatyzowane programy, które mogą być bardzo użyteczne przy korzystaniu z internetu. Mogą na przykład automatyzować indeksowanie treści w wyszukiwarkach. Inne symulują działania użytkowników, co przydaje się na przykład przy testach oprogramowania. Jak każde narzędzie - również boty mogą być wykorzystywane w oszustwach. Traci na tym segment reklamy online. Walczyć z nimi ma Travatar, narzędzie stworzone w Polsce.

Niczym szeryf ściga oszustów w sieci. Polski startup zrobi porządek w internecie?
REKLAMA

Wartość reklamy online w 2023 roku szacowana jest na 627 mld dol. Według szacunków aż 15 proc. tej kwoty służy do opłacania fałszywych kliknięć, takich wykonywanych przez boty. Generuje to straty dla sektora e-commerce i firm korzystających z reklam, bo część zainwestowanego budżetu trafia do kosza.

REKLAMA

Boty tworzą sztuczny ruch w internecie i “pompują” kampanie

Jego firma tworzy narzędzie do odróżniania autentycznych użytkowników od botów, chroniąc strony internetowe przed oszustwami.

Problem jest bardzo duży. Według szacunków nawet 42 proc. ruchu na stronach internetowych to ruch sztuczny (non-human traffic), z kolei 16-27 proc. ruchu na stronach internetowych jest generowane przez szkodliwe boty. Niestety z każdym dniem stają się one coraz bardziej zaawansowane. Pierwsza generacja botów korzystała z prostych skryptów i kilku adresów IP. 

 class="wp-image-2090974"
Źródło: The Bot Traffic Report 2022

Druga generacja botów korzystała już z przeglądarek obsługujących ciasteczka i JavaScript, co umożliwiało fałszowanie statystyk oraz oszustwa reklamowe. Wykrywanie takich botów było możliwe poprzez analizę cech przeglądarki, charakterystykę urządzenia oraz analizę ruchu na stronie.

 class="wp-image-2090977"
Materiały prasowe

Trzecia generacja potrafiła już symulować proste interakcje ludzkie, jak przeglądanie strony internetowej. Aby wykryć ich obecność, należało się już przyjrzeć szczegółom zachowania - na przykład ruchom myszki. Ludzie rzadko wykonują je w linii prostej, boty zaś jakby trzymały się linijki. 

 class="wp-image-2090980"
Materiały prasowe

Dziś szeroko stosowane są już boty wykazujące cechy interakcji ludzkiej

Najnowsze z nich korzystają ze zdobyczy sztucznej inteligencji.

Wykrywanie i blokowanie botów staje się coraz trudniejsze

Firmy nie mogą ich po prostu zablokować, aby oszczędzić budżety reklamowe. Najpierw muszą wykryć ich obecność.

 class="wp-image-2090815"
Jakub Kisiel, prezes Travatar

Dotyczy to zarówno zakupów online, jak i kampanii reklmaowych.

Jego firma rozwiązuje ten problem od strony technologii. Pierwszą jest biometria behawioralna

Druga z technologii to system czerwonych flag, czyli nietypowych aktywności, które mogą sugerować obecność botów. Jakie to aktywności? To m.in nadmierne żądania, podejrzane adresy IP czy niekonwencjonalne schematy poruszania się po stronie. Startup wykorzystuje również sztuczne sieci neuronowe do identyfikowania relacji między cechami sesji użytkowników, które wskazują na obecność botów.

 class="wp-image-2090983"
Źródło: The Bot Traffic Report 2022

Travatar jest przy tym komplementarny do usług Google’a do analityki ruchu. Podaje dane podzielone na trzy segmenty: ludzie, boty i ruch niskiej jakości.

REKLAMA

Przedsiębiorca właśnie wprowadza swój produkt na rynek i już teraz rozmawia z agencjami marketingowymi, którym oferuje pakiet freemium. Model biznesowy narzędzia polegać ma zaś na opłacie dostosowanej do wielkości ruchu. Aby przyspieszyć ekspansję, firma planuje pozyskanie 5,5 mln zł jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA