Nowa ulga podatkowa może być hitem. Można zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych
Chociaż w zeszłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska dosyć często i boleśnie nadeptywało na odcisk zwolennikom zielonej energii, to najbliższe 12 miesięcy resort postanowił zainaugurować zupełnie inaczej. Szansą są zmiany dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. Teraz właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą z niej skorzystać również przy okazji zakupu i montażu magazynów energii.
Miniony rok był kiepski dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Resort o własne nogi potykał się m.in. przy okazji ustawy wiatrakowej, czy zmian w programie Czyste Powietrze. W rządzie zdawano sobie sprawę z nieprawidłowości w tym systemie dopłat, ale przez kolejne miesiące nie można było z tym zrobić żadnego porządku i ostatecznie skończyło się na blisko trzymiesięcznym zawieszeniu. Program ma ruszyć na nowo dopiero 1 kwietnia 2025 r. Ale najbliższe 12 miesięcy mają być już zgoła inne dla ministerstwa, które chce w końcu w polskiej transformacji energetycznej bardziej pomagać niż przeszkadzać. Szansą na ten nowy starty ma być termomodernizacja i nowa ulga podatkowa.
Od nowego roku można odliczyć także zakup i montaż magazynu energii lub ciepła. To dobra propozycja nie tylko dla prosumentów - przekonuje Paulina Hennig-Kloska, szefowa MKiŚ.
Termomodernizacja: magazyny ciepła i magazyny energii
Rząd od miesięcy nie ukrywa, że pierwszym krokiem w naszej transformacji energetycznej powinna być większa uwaga dotycząca naszego zapotrzebowania energetycznego. A tutaj głęboko w pas kłania się w pierwszej kolejności termomodernizacja, czyli ocieplenie mieszkań i domów, w których mieszkamy. Stąd też nacisk na oszczędzanie energii. W tym kierunku szły ostatnie zmiany w programie Mój Prąd (jeżeli zgłoszenie instalacji PV do przyłączenia miało miejsce po 1 sierpnia 2024 r. - warunkiem do uzyskania dotacji jest magazyn ciepła lub magazyn energii jako urządzenia dodatkowe). I podobnie jest ze zmianami dotyczącymi ulgi podatkowej.
Więcej o termomodernizacji przeczytasz na Spider’s Web:
Z nowym rokiem zmieniono także wykaz urządzeń, na które może być udzielona ulga termomodernizacyjna. Dzięki modyfikacji przepisów prawa na takie rozwiązanie można teraz liczyć także przy okazji zakupu i montażu magazynu ciepła lub magazynu energii.
Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego - tłumaczy MKiŚ.
Jak informuje resort: z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać również w przypadku realizacji np. ocieplenia budynku, wymiany źródeł ciepła na źródła niewykorzystujące paliw kopalnych, wymiany okien i drzwi, zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych itp.
Kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł
Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną na nowych zasadach? Po pierwsze zrobić to można od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym lub przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem.
Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług - przypomina Ministerstwo Finansów.
Dobrze pamiętać, że wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za dany rok podatkowy, w którym je poniesiono, można odliczyć w kolejnych latach. Ale nie wolno z tym czekać dłużej niż 6 lat. Jeżeli zaś w okresie trzech lat nie dojdzie do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek), to trzeba będzie zwrócić ulgę.
Tę nową ulgę termomodernizacyjną można też łączyć z innymi dotacjami gminnymi, jak na przykład Mój Prąd, czy program Czyste Powietrze (obecnie jest zawieszony, ma na nowo ruszyć od 1 kwietnia 2025 r.). Ale nie można podwójnie rozliczać tych samych kosztów. A jeśli gmina dofinansowuje część wydatków, to od podatku można odliczyć te z nich, które nie były objęte dotacją.