Niemcy rzucili się na pompy ciepła. Boją się likwidacji dotacji
Sprzedaż pomp ciepła w Niemczech w ostatnich tygodniach niespodziewanie poszła w górę i to nawet trzykrotnie. Nie ma to związku z obecną sytuacją na rynku energii czy akcją reklamową producentów tych urządzeń. To efekt upadku rządu w Berlinie. Właściciele domów jednorodzinnych obawiają się, że gdy do władzy dojdzie konserwatywna CDU, dopłaty do instalacji pomp ciepła mogą zostać wycofane.
Firma Thermondo, która jest największym instalatorem pomp ciepła w Niemczech, właśnie poinformowała, że sprzedaż tego typu urządzeń wzrosła w ostatnim czasie nawet trzykrotnie w porównaniu z końcem października. Rekordowy pod względem liczby zamówień okazał się ostatni tydzień listopada. Podobną skalę wzrostu popytu na pompy ciepła odnotowała także firma Enpal.
Dotacje na pompy ciepła w Niemczech
Jak podaje „Financial Times”, gwałtowny wzrost popularności pomp ciepła w Niemczech w ostatnich tygodniach wynika z obaw, że po zmianie ekipy rządzącej wysokie dotacje na wymianę kotłów gazowych na systemy grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii mogą zostać zlikwidowane. Po upadku rządu kanclerza Olafa Scholza najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót do władzy konserwatywnego bloku CDU/CSU.
Strach przed skasowaniem dopłat do pomp ciepła nie jest nieracjonalny, ponieważ właśnie taki plan znalazł się w programie wyborczym CDU/CSU, a to właśnie to ugrupowanie według sondaży ma największą szansę na wygraną w przedterminowych wyborach, które odbędą się w lutym. Niemieccy konserwatyści zapowiadają zniesienie przepisów, które wymuszają instalację systemów grzewczych zasilanych co najmniej w 65 proc. energią odnawialną w nowych budynkach.
„Financial Times” pisze, że przepisy, które zostały przeforsowane przez dotychczasowego ministra gospodarki Roberta Habecka, zapewniało dotacje pokrywające do 70 proc. kosztów zakupu i instalacji pomp ciepła. Politycy CDU zapowiadają, że program dotacji zostanie zlikwidowany, ale pojawiają się też głosy, że wsparcie państwowe może być kontynuowane w innej formie.
Rekordowa sprzedaż pomp ciepła w 2023 r.
Branżowa organizacja instalatorów pomp ciepła potwierdza, że obecne obawy o przyszłość dotacji przyczyniają się do wzrostu sprzedaży tego typu urządzeń. Niepewność co do przyszłości tych subsydiów sprawia, że liczba wniosków o dotacje znacząco wzrosła i obecnie wynosi 6-8 tys. tygodniowo – większość z nich jest natychmiast zatwierdzana.
Rynek pomp ciepła w Niemczech zanotował rekordowy wynik w 2023 roku, gdy sprzedano aż 356 tys. urządzeń, a w 2024 roku sprzedaż spadła do około 200 tys. sztuk. Zwolennicy subsydiów podkreślają jednak, że pompy ciepła mogą stać się bardziej opłacalne w przyszłości, szczególnie po wejściu w życie nowego prawa UE, które od 2027 roku podniesie koszt emisji dwutlenku węgla dla systemów opartych na paliwach kopalnych.