Niech rządy nie mówią operatorom, jak prowadzić biznes. Szef Vodafone apeluje do Brukseli
„Monopole i wymuszona konkurencja są złe dla konsumentów, dla europejskiego gospodarki cyfrowej i unijnego prawa” – pisze w serwisie Politico Nick Read, prezes Vodafone, największego telekomu w Europie. Szef brytyjskiej spółki apeluje o to, by Unia zabrała się na poważnie za załatanie rosnących dziur w swojej infrastrukturze cyfrowej.
Nick Read podkreśla na wstępie, że choć jego firma często spierała się na tym polu z unijnymi władzami, to unijne prawo konkurencji ma właściwy cel: zarówno wzmacniać konkurencję, jak i wspierać nieustanne inwestycje w infrastrukturę i usługi telekomunikacyjne.
Prawo prawem, ale szef Vodafone ostrzega, że w ostatnim czasie niektóre rządy krajowe i regulatorzy rynku telekomunikacyjnego są coraz bliższe utraty kontroli nad tym rynkiem. Read wskazuje, że we Włoszech rząd dąży do renacjonalizacji monopolizacji rynku cyfrowego, a w Portugalii i Czechach nowi operatorzy są „sztucznie wciskani” na rynek kosztem firm, które zainwestowały duże środki w wysokiej jakości infrastrukturę.
Te dwa skrajne podejścia są według prezesa Vodafone niekorzystne zarówno dla konsumentów, jak i dla całego cyfrowego rynku. Mało tego, według Nicka Reada w obu przypadkach może dochodzić do łamania prawa unijnego.
Powrót do monopolu byłby wielkim krokiem wstecz, ale zmuszanie operatorów, by finansowali swoich konkurentów, to także zła polityka
– komentuje szef Vodafone.
Operatorzy w kryzysie
Nick Read uważa, że najwyższy czas, by Bruksela zauważyła te niekorzystne trendy. „W czasie, gdy Europa staje się coraz mocniej połączona cyfrowo za sprawą pandemii COVID-19, Unia Europejska nie może wybrać złej strategii rozwoju infrastruktury cyfrowej” – podkreśla szef Vodafone.
Brytyjczyk wskazuje, że to wszystko dzieje się w czasie, gdy cała branża notuje największy spadek obrotów w swojej historii, a jednocześnie wszyscy potrzebują infrastruktury krytycznej firm telekomunikacyjnych. „To niezbędne do odbudowy gospodarczej i uruchomienia usług 5G” – dodaje.
Uczciwa konkurencja, zachęty do inwestycji i zdrowe telekomy dadzą europejskiej infrastrukturze cyfrowej odporność i zapewnią wysoką jakość usług. To konieczne, by osiągnąć nasze cyfrowe ambicje, a Europie zapewnić sukces
– apeluje Nick Read