REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Energetyka - poradniki

Tańszy prąd? Zobacz, jak załatwić sobie zniżkę „na firmę”

Wysokie ceny prądu zmuszają przedsiębiorców do wdrażania programów oszczędnościowych, ale i one nie chronią w pełni przed problemami finansowymi. Pomimo tego wiele firm nie jest w stanie udźwignąć wysokich rachunków za energię elektryczną. Jak załatwić sobie tańszy prąd, prowadząc działalność gospodarczą?

30.06.2023
4:49
Tani prąd? Zobacz, jak załatwić zniżkę „na firmę”
REKLAMA

Tańszy prąd dla firm – na jakich zasadach?

REKLAMA

O tym, że ceny energii elektrycznej w 2023 roku znacząco wzrosną, było wiadomo już od wielu miesięcy. Wprowadzono więc ceny maksymalne, z których mogą skorzystać między innymi mikro-, małe oraz średnie firmy. Zgodnie z ustawą cena maksymalna wynosi 785 zł/MWh i dotyczy wyłącznie energii zużywanej na cele podstawowej działalności przedsiębiorcy.

Mechanizm zamrożenia cen funkcjonuje już od 1 grudnia 2022 roku, lecz firmy, które dotychczas opłacały rachunki za prąd na niekorzystnych warunkach, wciąż mogą wnioskować o ich zmianę. Należy jednak pamiętać, że prawo do rozliczania się po niższych cenach mają przedsiębiorstwa, które:

  • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
  • wykazują obroty niższe niż 50 milionów euro,
  • wykazują sumę aktywów bilansu końcowego niższą niż 43 miliony euro.

Jak złożyć wniosek o tańszy prąd?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z niższych cen prądu, zobowiązani są złożyć stosowne oświadczenie. Należy to zrobić u dostawcy energii elektrycznej:

  • osobiście w oddziale,
  • mailowo,
  • listownie.

Oświadczenie przesłane drogą elektroniczną należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, zaufanym lub osobistym. Dokumentacja zawiera dane dotyczące szacunkowego zużycia energii elektrycznej na podstawowe cele działalności gospodarczej. Jednocześnie trzeba wskazać wszystkie punkty poboru energii, które mają zostać objęte mechanizmem zamrożenia cen. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie złożyli stosownego oświadczenia, będą korzystać z preferencyjnych cen energii przez krótszy okres – od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania dokumentacji przez dostawcę. Przykładowo, jeśli wniosek zostanie złożony do końca czerwca, opłaty według niższej ceny będą naliczane od lipca.

Dodatkowe 10 proc. upustu – komu przysługuje?

Ustawodawca przewidział dodatkową możliwość zakupu prądu po niższej cenie, jednak oferta ta skierowana jest wyłącznie do oszczędnych. Warunkiem skorzystania z niej jest bowiem zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w 2023 roku o 10 proc. w stosunku do średniego rocznego zużycia energii elektrycznej z okresu od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2022 roku. Upust wyniesie 10 proc. wartości nabytej przez firmę energii w 2023 roku i zostanie uwzględniony w rozliczeniach za rok 2024.

REKLAMA

Tańszy prąd dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Z problemem wysokich cen prądu zmagają się także jednoosobowe działalności gospodarcze zarejestrowanych w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy. Często pada pytanie, czy w tym przypadku również istnieje możliwość skorzystania z preferencji ustawowych? Tak, jednak warto w pierwszej kolejności przeanalizować, na jakich zasadach są naliczane opłaty za prąd. Osobę, która rozlicza się z dostawcą „na firmę”, obowiązuje cena 785 zł/MWh (po złożeniu stosownego oświadczenia). Natomiast w przypadku, gdy umowa została zawarta na osobę fizyczną, obowiązuje niższa stawka (tak jak dla gospodarstw domowych). Należy jednak pamiętać, że w drugim przypadku pojawiają się trudności w kontekście zaliczenia wydatków poniesionych na zakup energii do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA