REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Jedna butelka dla wszystkich producentów napojów. Super, prawda?

Polski system kaucyjny już coraz bliżej. Nadal nie słabnie lobbing, żeby te przepisy weszły w życie z co najmniej rocznym opóźnieniem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydaje się nieprzejednane i o żadnych poślizgu czasowym nie może być mowy. Do rozstrzygnięcia pozostają jednak inne sprawy, jak chociażby butelek szklanych i tego, jak swoje opakowania, które później trafią do systemu, mają znakować producenci.

24.03.2024
10:22
Jedna butelka dla wszystkich producentów napojów. Super, prawda?
REKLAMA

Czy plan dotyczący wprowadzenia standardowej butelki szklanej do polskiego systemu kaucyjnego, który ma ruszyć od 1 stycznia 2025 r., będzie realizowany? Zdaniem aktywistów to dobre prośrodowiskowe rozwiązanie, które nie wprowadza dodatkowego rozgardiaszu, i będzie ułatwieniem dla producentów. Standardowe opakowania są koniecznym elementem systemów ponownego użycia w przypadku producentów wprowadzających na rynek mniej opakowań. Duzi producenci mogą zbierać swoje bytelki w całej Polsce. Ale warto zadbać też o mniejszych, a wtedy konieczne jest, by wszystkie ich produkty były wprowadzane w opakowaniach standardowych.

REKLAMA

W codziennym życiu widzimy jak bardzo zanieczyszczone jest nasze otoczenie – opakowania po napojach są w polskich lasach, rzekach, na ulicach miast. Do tego jako Polska mamy do spełnienia konkretne wymogi dotyczące poziomów selektywnej zbiórki odpadów i poddawania ich recyklingowi - nie ma cienia wątpliwości Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

System kaucyjny - co dalej z logo kaucji?

Cały czas w MKiŚ trwają prace nad finalnymi zapisami ustawy w sprawie systemu kaucyjnego, w których bierze udział także strona społeczna. Udało się już wypracować kilka zasad, charakterystycznych dla polskiego systemu. To m.in. kwestia podążania kaucji za opakowaniem, czy zwolnienie opakowań wielorazowych z podatku VAT. Producenci opakowań też pilnie czekają na publikację stosownego rozporządzenia. 

Więcej o systemie kaucyjnym przeczytasz na Spider’s Web:

To, czego potrzebujemy już teraz to określenie rozporządzeniem tego jak będzie wyglądał symbol kaucji, aby producenci mogli przygotować parametry swoich opakowań. Niezbędne jest również przeprowadzenie rzetelnej kampanii edukacyjnej wśród Polaków i mniejszych producentów, dzięki czemu pozyskamy ich wsparcie dla projektu - przekonuje Piotr Barczak, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Przypomnijmy: Polska będzie już 17. krajem UE, w którym wprowadzony będzie system kaucyjny. Takie rozwiązanie jest też oczekiwane przez Polaków. Badania opinii publicznej od lat pokazują ogromne poparcie dla kaucji i wynoszą prawie 90 proc.

Będą wielomilionowe kary za opóźnienie?

Do rządowych drzwi w sprawie systemu kaucyjnego pukają kolejni. Najpierw apel o opóźnienie tych regulacji co najmniej o rok wystosowała Polska Izba Handlu.

Do ustalonego startu systemu kaucyjnego pozostało tylko kilka miesięcy, a przedsiębiorcy prowadzący małe sklepy nadal nie wiedzą, w jaki sposób system będzie działać - przekonuje Maciej Ptaszyński, prezes PIH.

Podobnie uważa Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, który przekonuje, że branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej.

Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar - tłumaczy Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPPBP.

REKLAMA

Ale opowiadający się za wprowadzeniem systemu kaucyjnego na czas zwracają uwagę, że jeżeli w końcu nie będziemy mieć recyklingu na odpowiednim poziomie, to będziemy z tego tytułu ponosić wielomilionowe kary.

Właśnie dlatego potrzebujemy, aby system kaucyjny pojawił się w Polsce na początku przyszłego roku - nie ma żadnych wątpliwości Joanna Kądziołka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA