REKLAMA

Koniec kredytowego eldorado. Szykujcie się na wyższe raty

Narodowy Bank Polski podał dane o inflacji bazowej. Jeśli mielibyśmy sugerować się poniedziałkowym odczytem, to kredytobiorcy powinni być gotowi na jeszcze wyższą podwyżkę rat pożyczek i kredytów. Zwłaszcza że znaków zapowiadających jesień na rynku kredytowym pojawia się coraz więcej.

Koniec kredytowego eldorado. Szykujcie się na wyższe raty
REKLAMA

Banki nie zdążyły jeszcze wyliczyć nowych rat kredytów po zmianach z początku października, a za chwilę będą musiały uwzględnić kolejne z listopada i z początku 2022 r.

REKLAMA

Po opublikowaniu pełnych danych gusowskich o CPI bank centralny co miesiąc wylicza cztery wskaźniki, które mają mu odpowiedzieć na pytanie, czy prowadzona przez niego polityka monetarna jest właściwa. Z danych opublikowanych w poniedziałek wynika, że we wrześniu inflacja bazowa kształtowała się następująco:

  • inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,2 proc. (3,9 proc. w sierpniu)
  • inflacja po wyłączeniu cen administrowanych, podlegających kontroli państwa, wyniosła 5,5 proc. (5,1 proc. w sierpniu).
  • inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 4,1 proc. (3,8 proc. we wrześniu)
  • tak zwana 15-proc. średnia obcięta bez 15 proc. cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 4,5 proc. (4,1 proc. w sierpniu).

W „Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022” bank centralny podtrzymał tegoroczny średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 p.proc. We wrześniu wszystkie wskaźniki wyliczane przez NBP znajdowały się powyżej.

Ekonomiści straszą 7-proc. inflacją

W piątek Główny Urząd Statystyczny zrewidował podane na początku października wstępne dane o inflacji, podnosząc odczyt o 0,1 p.p. do 5,9 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że ceny towarów i usług wzrosną o 5,6 proc. rok do roku, a w stosunku do sierpnia wzrost wyniesie 0,3 proc.

Rok do roku najbardziej poszły w górę ceny w zakresie transportu (+18,5 proc.), mieszkań (+ 6,4 proc.) oraz żywności (+4,2 proc.) – wyliczył GUS. W ujęciu miesięcznym na inflacji najbardziej zaważyły ceny w zakresie utrzymania mieszkań (+0,7 proc.), transportu (+1,2 proc.), odzieży i obuwia (+3,1 proc.) oraz łączności (+2,3 proc.).

Usługi we wrześniu zdrożały rok do roku o 6,6 proc., a towary – o 5,6 proc. W porównaniu do sierpnia było to odpowiednio 0,8 proc. i 0,6 proc.

Większość ekonomistów zakłada, że w październiku wzrost cen w ujęciu rocznym przekroczy 6 proc., a w ciągu najbliższych miesięcy może osiągnąć nawet 7 proc.

Wstępne dane o inflacji za bieżący miesiąc poznamy 2 listopada, natomiast dzień później Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniesie stopy procentowe. Przynajmniej tak zapowiada większość ekspertów.

Kolejna podwyżka stóp procentowych już za dwa tygodnie

Ekonomiści BNP Paribas w opublikowanym w poniedziałek raporcie o stopach procentowych zapowiadają w scenariuszu bazowym, że na najbliższym posiedzeniu 3 listopada RPP podniesie stopy procentowe o 25 p.b. (0,25 p.p.).

 class="wp-image-1575022"
Źródło: NBP Paribas

Ich zdaniem w pierwszym kwartale 2022 roku stopy procentowe zostaną podniesione o kolejne 75 p.b., co doprowadzi stopę referencyjną do 1,50 proc. w marcu i na tym poziomie pozostanie ona dłuższy czas.

 class="wp-image-1575025"
Źródło: NBP Paribas

Polacy zapłacą wyższe raty

Październikową podwyżkę stóp procentowych WIBOR uprzedził ruchem w górę jeszcze we wrześniu. Dzień po posiedzeniu RPP oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym podskoczyło już wyraźnie o blisko 0,4 proc.:

  • WIBOR 3M wzrósł z 0,25 do 0,63 proc.
  • WIBOR 6M z 0,34 do 0,73 proc.

W ciągu kolejnych kilku dni o kolejnych kilka punktów procentowych. 18 października stawki oprocentowania trzy- i sześciomiesięcznych pożyczek międzybankowych wynosiły odpowiednio:

  • WIBOR 3M – 0,69 proc.
  • WIBOR 6M – 0,85 proc.

Co WIBOR ma wspólnego ze stopami procentowymi? Otóż jest z nimi tak samo powiązany jak euro z frankiem szwajcarskim tudzież euro ze złotym, a także jak Bolek z Lolkiem czy Bonnie z Clydem, jeśli wiecie, co chcę powiedzieć.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych naliczane jest według wzoru:

REKLAMA

% = WIBOR 3M + marża banku.

Jeśli stopy NBP idą w górę, to rośnie WIBOR. Jeśli rośnie WIBOR, to razem z nim zwiększa się oprocentowanie i raty złotowych kredytów hipotecznych, a banki wtedy więcej zarabiają. O ile mogą wzrosnąć raty hipotek po podwyżce stóp procentowych w październiku, pokazujemy tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA