REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Raty kredytów w górę? Takiej inflacji nie było u nas od 20 lat, a ostatnio jeszcze ten WIBOR…

Inflacja wrosła w sierpniu najwięcej od dwudziestu lat. Z 5 proc. w lipcu skoczyła do 5,4 proc. Dzień przed ogłoszeniem danych pojawił się ruch na oprocentowaniu depozytów międzybankowych. Czyżby rynek szykował się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych?

31.08.2021
12:24
Raty kredytów w górę? Takiej inflacji nie było u nas od 20 lat, a ostatnio jeszcze ten WIBOR…
REKLAMA

Inflacja (ceny towarów i usług konsumpcyjnych) w sierpniu 2021 r. wzrosły o 5,4 proc. rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2 proc. – podał GUS. Wtorkowy odczyt to szybki szacunek CPI, pełne dane poznamy za dwa tygodnie. Przypomnijmy, że w lipcu inflacja wzrosła o 5 proc. rok do roku i o 0,4 proc. w stosunku do czerwca 2021 r.

REKLAMA

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali wzrostu cen o 5,2 proc. w ujęciu rocznym, a miesiąc do miesiąca o 0,1 proc.

Skąd to się wzięło? Przede wszystkim z niewielkiego spadku cen żywności (tylko -0,3 proc. m/m) w połączeniu z podwyżką cen gazu (energia +0,8 proc. m/m) i paliw (+1,8 proc. m/m. Inflacja bazowa przyspieszyła z 3,7 proc. do 3,9 proc.

– wyjaśniają na Twitterze ekonomiści mBanku.

Coś się zaczyna dziać, bo WIBOR ożył

W kontekście sierpniowych danych o inflacji ciekawie wygląda wczorajsze spostrzeżenie analityków mBanku o minimalnym, ale pierwszym od dawna ruchu w górę trzymiesięcznego WIBOR-u.

Stopa oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym na 3M wzrosła o 0,22 proc. W przypadku 1Y wzrosła o +0,01 proc. T

Ruch w górę można uznać za znaczący, bo jeśli prześledzimy wykresy, to łatwo spostrzec, że trzymiesięczny WIBOR podąża zwykle w ślad za stopą referencyjną NBP.

Ekonomista Rafał Mudry szybko policzył, że rata hipoteki na 300 tys. zł z okresem kredytowania na 25 lat, wzrosłaby w takim wypadku o 1,5 zł miesięcznie. (WIBOR3M stosowany jest do wyliczania rat kredytów mieszkaniowych w złotych). Następnie zauważył, że niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej na ostatnich posiedzeniach wnioskowali o podwyższenie stóp procentowych o 15 p. bazowych.

Miesięczna rata przy przy pierwszej podwyżce stóp RPP wzrosłaby o ok. 23 zł

– dodał.

Czyżby ruch w górę na rynku międzybankowym oznaczał, że banki spodziewają się we wrześniu pierwszych od ponad dziewięciu lat podwyżek stóp procentowych? Do ostatniego ruchu w górę doszło w maju 2012 r., gdy stopa referencyjna NBP została podniesiona z 4,5 do 4,75 proc. W ostatnich miesiącach na reakcję zdecydowały się banki centralne Czech (dwukrotnie) i Węgier (trzykrotnie).

Przekonamy się niebawem. Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na posiedzeniu za tydzień w środę, potem 6 października…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA