REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Inflacja na szóstkę z minusem. Szykujcie na się na kolejną podwyżkę stóp procentowych i droższe kredyty

Inflacja we wrześniu wyniosła nie 5,8 proc., informował dwa tygodnie temu GUS, a 5,9 proc. Kolejny miesiąc z rzędu wstępne dane okazały się minimalnie niedoszacowane. Rynek jest niemal pewny, że w październiku zobaczymy szóstkę z przodu, a w listopadzie kolejną podwyżkę stóp procentowych.

15.10.2021
11:51
Inflacja na szóstkę z minusem. Szykujcie na się na kolejną podwyżkę stóp procentowych i droższe kredyty
REKLAMA

Inflacja znowu okazała się wyższa niż na początku podał GUS.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły o 5,9 proc.

– podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Usługi we wrześniu poszły w górę o 6,6 proc., a towarów – o 5,6 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. Usługi o 0,8 proc., a towarów – o 0,6 proc.

 class="wp-image-1572691"
Źródło: GUS

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły o 5,6 proc. rok do roku, a w stosunku do wcześniejszego miesiąca – o 0,3 proc.

Wstępne dane o inflacji GUS jak co miesiąc podał pierwszego dnia miesiąca. 1 października napisał w komunikacie:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc. (wskaźnik cen 105,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,6 proc. (wskaźnik cen 100,6)

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wzrost inflacji miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (+0,7 proc.), transportu (+1,2 proc.), odzieży i obuwia (+3,1 proc.) oraz łączności (+2,3 proc.). Rok do roku najbardziej na CPI zaważyły ceny w transportu (+18,5 proc.), mieszkania (+ 6,4 proc.) oraz żywności (+4,2 proc.) – wylicza GUS.

Inflacja bazowa powyżej 4 proc.

Ekonomiści Banku Pekao zwracają na duży skok inflacji bazowej z 3,9 proc. do 4,3 proc.

Już w październiku przekroczymy 6 proc..

– nie mają wątpliwości.

W mBanku zaczynają przyjmować zakłady o 7 proc.

Ups. Inflacja we wrześniu jednak nie 5,8 proc., a nawet 5,9 proc. Szóstka w październiku gwarantowana. Rozpoczyna się gra o siódemkę na początku 2022 roku – napisali na Twitterze analitycy mBanku.

Ich zdaniem inflacja bazowa podskoczyła do 4,2 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny komentując pełne dane o CPI, wskazuje, że jego wzrost jest bardzo szeroki.

Najmocniej widoczny jest na cenach paliw (28,6 proc.). Systematycznie rosną też ceny żywności - dynamika przyspieszyła z 3,9 do 4,4 proc. – wylicza Michał Gniazdowski z PIE.

RPP nie ma wyjścia

Narodowy Bank Polski wartości inflacji bazowej poda w poniedziałek o czternastej, w środę 3 listopada poznamy natomiast decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

REKLAMA

Trudno oczekiwać w tej sytuacji, że obędzie się bez podwyżki rat kredytów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA