REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Pieniądze

Dzisiaj wyskoczyły słabe dane, ale wieści mamy świetne. Szybko odczujecie zmianę w portfelu

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 7,3 proc. (wobec wzrostu o 19,0 proc. w kwietniu 2022 r.). W porównaniu z marcem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 0,1 proc. – podał GUS we wtorek. Mimo dużego spadku odczyt i tak był lepszy od prognoz, które wskazywały na niemal 8-proc. obniżkę (-7,8 proc.)

23.05.2023
11:54
Dzisiaj wyskoczyły słabe dane, ale wieści mamy świetne. Szybko odczujecie zmianę w portfelu
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w okresie styczeń-kwiecień 2023 r. zmalała w porównaniu z 2022 r. o 4,8 proc., w tym samym czasie rok temu notowaliśmy wzrost 10,8 proc. Nie dość na tym – jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny – sprzedaż detaliczna zmalała trzeci miesiąc z rzędu.

REKLAMA
 class="wp-image-2142508"
Źródło: GUS/MacroNext

To efekt spadku realnych wynagrodzeń oraz odpływu części uchodźców z Ukrainy. Przewidujemy, że pod koniec roku niższa inflacji pomoże odbiciu konsumpcji – wskazuje Sergiej Druchyn, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Jak dodaje, -7,3 proc. w kwietniu oznacza, że mamy do czynienia z obniżeniem sprzedaży detalicznej trzeci miesiąc z rzędu. Wciąż mocno spada sprzedaż paliw (-14,5 proc.), sprzętu RTV i AGD (-14,7 proc.) oraz sprzedaż prasy i książek (-15,6 proc.). Rośnie jedynie sprzedaż odzieży (+0,6 proc.).

Polacy zacisnęli pasa, rosną oszczędności, spada sprzedaż

Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS zwraca uwagę, że spadek realnych wynagrodzeń oraz większa skłonność do oszczędzania oznaczają słabszą sprzedaż zakupów dóbr trwałych.

Narodowy Bank Polski wskazuje, że wartość wypłaconych odsetek w marcu była prawie pięciokrotnie wyższa niż w marcu 2022 roku. Jest to efekt wyższych stóp procentowych oraz wzrostu wartości depozytów długoterminowych – tłumaczy Sergiej Druchyn.

I zauważa, że na niekorzyść handlu działają odpływ migrantów oraz rekordowo niskie plany gospodarstw domowych odnośnie do dokonywania większych zakupów.

Badanie koniunktury konsumenckiej wskazuje, że coraz więcej ludzi jest skłonnych do ograniczania wydatków na ważne zakupy – podsumowuje.

Wynagrodzenia znów będą wyższe niż inflacja

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny zakłada, że w najbliższych miesiącach konsumpcja pozostanie na dość niskich poziomach ze względu na wysoką bazę w zeszłym roku.

Przewidujemy poprawę sytuacji pod koniec bieżącego roku. Prognozujemy, że wzrost wynagrodzeń przebije poziom inflacji w trzecim kwartale tego roku – zapowiada PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA