REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Spece IT wymyślili grę RPG. Żeby inni pracownicy nauczyli się z nimi rozmawiać

W większych firmach, gdzie rozbudowane są poszczególne działy i komórki, czasami ciężko zrozumieć, co miał na myśli komputerowy nerd z działu IT. Jak przedstawić język IT w sposób przystępny dla pozostałych pracowników?  Receptą na to może być nowoczesna gra karciana – pomysł działu IT firmy PPG, producenta farb i lakierów.

13.03.2023
17:11
Spece IT wymyślili grę RPG. Żeby inni pracownicy nauczyli się z nimi rozmawiać
REKLAMA

Coraz częściej mają znaczenie firmy wprowadzające innowacje na rynku do których włącza się również dział IT. Jak tę innowację wdrożyć skoro czasami ciężko porozumieć się na linii biznes - IT. Jak zrozumieć programistę mówiącego specyficznym i nie do końca zrozumiałym dla większości językiem?

REKLAMA

Procesy i schematy potrzebne do realizacji zadania

Warto poznać pewne schematy i procesy informatyczne, ponieważ charakteryzują się one powtarzalnością. Zazwyczaj w każdej firmie dział IT rozpoczyna nowy projekt od wprowadzenia, dzięki któremu wiadomo, w jaki sposób dział będzie pracował, co się zadzieje, jakie elementy będą potrzebne do realizacji zadania. Im szybciej druga strona zrozumie zasady i mechanikę, tym szybciej projekt zostanie zrealizowany.

Wielokrotnie dyskutowaliśmy jak prowadzić projekty informatyczne w komfortowy i efektywny sposób dla wszystkich uczestników procesu. Dotychczas było to dla nas pewnym wyzwaniem. Brak wiedzy dotyczącej technologii, specyficzny język i wiedza wymagane do operacji IT, nie zawsze były dobrze rozumiane przez pracowników innych działów, które korzystały z naszych rozwiązań. Dlatego wpadliśmy na pomysł gry karcianej, której celem jest edukacja o procesach informatycznych - mówi Kacper Paradziej, IT Manager, autor pomysłu.

Gra pierwotnie została wymyślona na potrzeby konferencji „Data Inspiration Through Innovation”, która odbyła się we wrześniu 2021 r. we Wrocławiu i została zaprezentowana w ramach warsztatu „Jak zbudować zwinną organizację” prowadzonego przez Kacpra Paradzieja, IT Managera i Łukasza Palmowskiego, DAM Project Manager.

Gra, której celem jest pomoc w komunikacji

W związku z ogólnofirmowym zainteresowaniem, Kacper i Łukasz opracowali drugą, pełniejszą wersję gry. Od samego początku pomysł wspierał Marcin Kluczka, Senior IT Manager – szef zespołu, który pomógł we wcieleniu innowacyjnego i kreatywnego pomysłu w życie oraz przedstawieniu go wewnątrz organizacji i zapewnienie budżetu na jego produkcję.

Gra karciana PPG opisuje proces informatyczny, ucząc języka IT, przebiegu procesu oraz roli poszczególnych członków zespołu. Aby wygrać, należy skompletować odpowiednią liczbę kart – dokładnie tak,jak to się dzieje w projekcie IT gdzie musimy zebrać poszczególne elementy i zrozumieć ich znaczenie.

W grę jednorazowo może zagrać 4-5 osób, a średni czas gry wynosi ok 45-60 minut. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbuduje zwinną organizację poprzez zebranie karty frameworka (Scrum lub XP lub Essential SAFe), a także wszystkich pięciu kart zasobów procesu IT: wdrożenie, zwinne procesy, zaległości, oszacowanie i element backlogu produktu (PBI).

Agile Card Game traktuje o sposobie, rolach i artefaktach, jakie są używane i mają miejsce, kiedy projekt IT jest realizowany zwinnymi metodami. Poprzez grę karcianą „biznes” jako nasz zleceniodawca i partner, ma okazje przybliżyć sobie tę wiedzę – dodaje Łukasz Palmowski, DAM Project Manager.

Wspólny cel: wyrazić oczekiwania i zaproponować rozwiązanie

Dzięki zastosowaniu gry edukacja odbywa się w sposób przyjazny i komfortowy. Wzajemne zrozumienie potrzeb sprawia, że biznes potrafi lepiej wyrazić swoje oczekiwania, a dział IT jest w stanie szybciej zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Gra wymyślona przez zespół PPG pokazuje również, że nie trzeba sięgać po skomplikowane rozwiązania, aby osiągnąć cel.

REKLAMA

O potrzebie stworzenia jasnego i spójnego języka projektów IT świadczy dużo pozytywnych ocen otrzymanych od użytkowników naszej gry nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Sprawna komunikacja między biznesem a IT to bardzo ważne dlatego nasza gra jest obecnie dostępna w każdym większym biurze PPG - podsumowuje Marcin Kluczka.

Stanowi element zwinnego funkcjonowania firmy, które odzwierciedla się w szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby rynku oraz sprawnym wdrażaniu nowych rozwiązań operacyjnych i pozwala sprostać potrzebom każdej ze stron.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA