REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Maski na twarz! Nikt wam nie każe, sami po nie sięgniecie, jeśli macie odrobinę oleju w głowie

Tej zimy nie będzie dla nas ratunku i chyba przyjdzie sięgną po maski, ale tym razem nie w obronie przed koronawirusem a bardziej naszych płuc. Politycy mówią wszak wprost, żeby palić czym się tylko da. A do tego inflacja od miesięcy drenuje kieszenie Polaków. Jeżeli dodamy jedno do drugiego, to w efekcie mamy bardzo niebezpieczne połączenie. Jego skutkiem jest czerwona mapa Polski na tle Europy i normy powietrza przekroczone o co najmniej 1000 proc.

26.10.2022
6:23
sezon grzewczy węgiel smog
REKLAMA

Sezon grzewczy wystartował, co odczuliśmy w najzimniejszym od 14 lat wrześniu. Ale końcówka października też zbytnio nie rozpieszcza, a temperatura nocą i rankami coraz bardziej zbliża się do zera. A że węgiel nie dość, ze jest drogi i trudno dostępny, do pieców trafia, co ludziom wpadnie w ręce. I to już coraz bardziej czuć w powietrzu, Polska na mapie Europy wygląda jak wielka brudna plama na tle zieleni. 

REKLAMA

Kilkanaście stopni na plusie, a powietrze już trujące. Zima to będzie chyba jakaś masakra – komentuje na Twitterze dziennikarka Bianka Mikołajewska.

Smog w Polsce nabiera mocy

Na razie smogowym liderem w tym sezonie grzewczym jest wieś Smolec w województwie dolnośląskim. Tutaj wczesną jesienią normy pyłu zawieszonego PM2,5 zostały przekroczone o ponad 4000 proc. Starają się, jak mogą, Wadowice, gdzie rekord dla PM2,5 to 3465 proc. normy, a dla PM10 o 2234 proc. W październiku wcale nie jest lepiej, a normy przekroczone o 1000 proc. i więcej stają się w całym kraju normą.

Będzie duży smog tej zimy. Oby nie była mroźna i bezwietrzna – zapowiada  Andrzej Guła, współtwórca Polskiego Alarmu Smogowego i szef Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

I wykrakał. W miniony weekend (22-23 października) w Będzinie (śląskie) normy dla PM2,5 były wyższe od dopuszczalnych o 1120 proc. W Tomaszowie Mazowieckim (łódzkie) pomiar wyniósł 1406 proc. Wysoko znalazł się Aleksandrów Kujawski (kujawsko-pomorskie), gdzie normy dla PM2,5 przekroczono o 1137 proc.

Takich przykładów jest więcej: wieś Nowe Chechło (śląskie) – normy przekroczone o 1303 proc., Głowno (łódzkie) - 1175 proc., Zgierz (łódzkie) – 1190 proc., Trzemeszno (wielkopolskie) – 1170 proc., Szamotuły (wielkopolskie) – 1225 proc., Racławice (małopolskie) – 1206 proc., czy Rzozów (małopolskie) – 1249 proc. Nie brakuje kolejnych rekordzistów, jak chociażby Radomsko (Łódzkie), gdzie 22 października odnotowano przekroczenie norm pyłów PM2,5 o 2719 proc. i pyłów PM10 o 1449 proc.

Toksyczne powietrze groźne dla nienarodzonych dzieci

REKLAMA

Naukowcy wiedzą coraz więcej o smogu i jego destrukcyjnym wpływie na ludzki organizm. Europejska Agencja Środowiskowa (EEA) ustaliła niedawno, że w 2019 r. zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym spowodowało w UE 307 tys. przedwczesnych zgonów. W Polsce ich liczba szacowana jest na nawet ponad 39 tys. Ostatnie badania wskazują, że zanieczyszczenie powietrza może powodować skutki zdrowotne przez całe życie. Toksyczne cząsteczki powietrza odnaleziono w płucach, wątrobach i mózgach nienarodzonych dzieci. Na długo przed porodem.

Po raz pierwszy wykazaliśmy, że nanocząstki czarnego węgla nie tylko dostają się do łożyska w pierwszym i drugim trymestrze, ale następnie znajdują drogę do organów rozwijającego się płodu – twierdzi prof. Paul Fowler z Uniwersytetu w Aberdeen w Szkocji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA