Ceny poniżej wartości rynkowej. W Katowicach powstanie pierwszy w Polsce sklep socjalny
Na półkach towar ma być tak tani, jak nigdzie indziej. Bez szans będzie nawet Mere, czyli rosyjski dyskont w wersji hard. Nie szykujcie się jeszcze na zakupy życia, bo żeby udać się do sklepu socjalnego trzeba będzie mieć w ręku specjalne skierowanie.
Najprawdopodobniej we wrześniu, przy ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach, swoje podwoje otworzy pierwszy w Polsce sklep socjalny.
Jesteśmy w trakcie remontu i chcemy ruszyć jak najszybciej po wakacjach
- mówi w rozmowie z Bizblog.pl Mikołaj Rykowski, założyciel i prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Utworzenie sklepu socjalnego wraz z klubo-kawiarnią to inicjatywa Katowic. Prezydent stolicy województwa śląskiego Marcin Krupa chciał jako pierwszy w Polsce zdobyć się na taką inicjatywę, skierowaną do osób znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej i po wakacjach ma mu się to udać.
Takie osoby będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej
- zapowiada Marcin Krupa.
Sklep socjalny otworzy fundacja
Miejski, otwarty konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu działalności charytatywnej wygrała Fundacja Wolne Miejsce. Wcześniej katowicki magistrat skazał na ten cel konkretną lokalizację - na katowickim osiedlu Tysiąclecia. Teraz w lokalu prowadzony jest remont. Miasto na tę inicjatywę ma wyłożyć 20 tys. zł.
Zdaniem katowickich urzędników bardziej od kosztów liczą się efekty. Zwłaszcza że potrzebujących takiego wsparcie w ostatnim czasie może być jednak więcej. Pandemia COVID-19 do góry nogami przecież wywróciła nie tylko krajowe gospodarki, ale i kieszenie samych klientów.
Tym samym, jak przekonuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miasta w Katowicach, przybyło też ludzi, którzy znajdując się w trudnej sytuacji życiowej nie mogą pozwolić sobie często na jakiekolwiek zakupy.
Głównymi adresatami zadania uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach
- zaznacza Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.
Na zakupy tylko ze skierowaniem
Kto będzie mógł kupować artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej po cenach niższych od wartości rynkowej? Szczegółowe kryteria stworzy miasto wraz z Fundacją Wolne Miejsce. Wiadomo, że do pierwszego w Polsce sklepu socjalnego będzie można wejść wyłącznie na podstawie specjalnego skierowania lub list osób do tego uprawnionych, wydawanych przez Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach.
Najprawdopodobniej też ustalony będzie limit wartości miesięcznych zakupów dla jednej osoby. W szczególnych okolicznościach skierowanie do sklepu wyda też Fundacja Wolne Miejsce. Z kolei sąsiadująca ze sklepem socjalnym klubo-kawiarnia jest inicjatywą skierowaną wprost do katowickich seniorów, którzy organizują się w licznych stowarzyszenia, fundacjach, a także klubów seniora czy wreszcie w uniwersytetach trzeciego wieku.