REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Biznes sam zbuduje sobie aplikacje bez pomocy IT. SAP oddaje w ich ręce gorącą nowość

SAP Build to narzędzie low-code dla użytkowników biznesowych, które daje im możliwość samodzielnej budowy aplikacji i automatyzacji procesów. SAP otwiera też współpracę z Courserą i chce wyszkolić nowych developerów.

15.11.2022
16:32
Biznes sam zbuduje sobie aplikacje bez pomocy IT. SAP oddaje w ich ręce gorącą nowość
REKLAMA

SAP to jedna z najbardziej znanych marek w świecie IT. Oferuje rozwiązania związane z analityką, zarządzaniem kapitałem ludzkim czy ERP. Przez lata niemiecka korporacja przejęła takie marki jak: Ariba, Sybase czy SuccessFactors, budując szerokie portfolio usług dla biznesu. Teraz dołącza do nich kolejna.

REKLAMA

SAP Build da pole do popisu użytkownikom biznesowym

Jak wygląda proces budowy nowych rozwiązań w świecie IT? Potrzeba zwykle wychodzi od biznesu. Powiedzmy, że szef analityków zgłasza się to działu IT z prośbą o budowę aplikacji. Osoby odpowiedzialne za technologię analizują wymagania i sprawdzają, czy mogą im podołać wewnętrznymi siłami. Jeśli nie, to do pomocy zapraszają partnerów. Cały proces jest więc nie tylko drogi, ale również czasochłonny.

Dlatego tak dużą karierę w ostatnich latach robią rozwiązania low-code i no-code. Za pomocą interfejsu what-you-is-what-you-get pomagają nietechnicznym osobom w budowie aplikacji. Teraz do wyścigu o wart 14 mln dol. rynek low-code włączył się SAP.

SAP Build startuje 15 listopada

Build pomoże w tworzeniu aplikacji, stron internetowych czy automatyzacji procesów. Rozwiązanie może (choć nie musi) bazować na istniejących implementacjach SAP-a, co ma niwelować potencjał błędu. Użytkownicy biznesowi będą bowiem poruszali się w ramach ekosystemu stworzonego przez IT. Chodzi m.in. o warstwę semantyczną na danych czy reguły bezpieczeństwa i dostępu do informacji.

Jednym z przykładów może być aplikacja do rejestracji faktur. Zamiast jedna po drugiej spisywać kolejne pola z faktury, można wykorzystać do tego automat. Ten odnajdzie wartości wskazane przez zbudowane z gotowych klocków rozwiązanie i umieści informacje w bazie danych do dalszej obróbki.

SAP Build jest przygotowany na skalowanie

Usługa może pomóc klientom SAP-a w budowie rozwiązań dla ich własnych klientów. Łatwo można wyobrazić sobie aplikację, jaką analityk dzieli się z partnerami, którym wcześniej raporty dostarczał w statycznej formie. Tu jednak duże rolę odegra zespół IT, który zadba o odpowiedni dostęp czy skalowanie. To ostatnie ma się odbywać z wykorzystaniem architektury serverless.

W podobny sposób firmy mogą sprawdzać rozwiązania z wbudowanego w Builda sklepu. Dla niezależnych deweloperów jest to więc okazja do zarobku – mogą budować aplikacje zupełnie jak w przypadku sklepów dla urządzeń mobilnych.

SAP widzi w tym rozwiązaniu duży potencjał i chce zbudować ekosystem m.in. dzięki partnerstwu z Coursera. To platforma do e-learningu, gdzie dostępne będą darmowe kursy z obsługi Builda. Niemiecka firma w ciągu dwóch najbliższych lat chce przeszkolić aż 2 mln developerów.

Gartner ocenia, że za dwa lata już 65 proc. aplikacji powstanie na platformach low-code

To prawdziwa rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Z jednej strony otwiera nowe możliwości przed biznesem, a z drugiej odciąża zespół IT. Światu brakuje deweloperów, więc im bardziej „samoobsługowe” będą inne działy w firmie, tym lepiej.

Już dziś 60 proc. niestandardowych aplikacji powstaje poza działami IT - wynika z raportu firmy badawczej 451 Research. 30 proc. z tych aplikacji tworzą osoby niebędące zawodowymi programistami.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że low-code to nie tylko szanse, ale również wyzwania. IT powinno wytyczyć jego granice, zarządzać dostępnymi usługami i audytować rozwiązania zdobywające popularność w firmach. To jednak zadanie o wiele mniej angażujące od tworzenia rozwiązań od zera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA