REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Samsung odpowiada na wezwanie prezydenta. Koreańczycy wyłożą fortunę na budowę nowej fabryki procesorów w USA

Samsung wybuduje w Teksasie fabrykę chipów o wartości 17 miliardów dolarów. Jest to największa w historii amerykańska inwestycja południowokoreańskiego giganta elektronicznego.

24.11.2021
19:57
Samsung odpowiada na wezwanie prezydenta. Koreańczycy wyłożą fortunę na budowę nowej fabryki procesorów w USA
REKLAMA

Niedobory na rynku półprzewodników wykańczają wiele branż. Fabryki samochodów zaliczają potężne przestoje, bo brakuje podzespołów do nowych aut. Z tych samych powodów różnie bywa z dostępnością choćby konsol do gier. Nawet Apple ostrzega, że dostawy iPhone będą opóźnione.

REKLAMA
undefined

Łańcuchy dostaw zostały poważnie naruszone nie tylko przez pandemię, ale przede wszystkim przez wojnę handlową pomiędzy USA a Chinami. Na to wszystko nałożył się zwiększony popyt na chipy.

Prezydent USA Joe Biden od pewnego czasu naciska na gigantów z branży półprzewodników, aby zwiększyli produkcję w USA. Ma to uczynić Stany Zjednoczone bardziej odpornymi na zakłócenia dostaw. Tym bardziej, że wiele dotychczasowych zakładów produkujących półprzewodniki mieści się w obszarze potencjalnego konfliktu, np. na Tajwanie.

Samsung postanowił odpowiedzieć na wezwanie Joe Bidena. Ma to przynajmniej częściowo rozwiązać problem na globalnym rynku półprzewodników. Koncern z Korei Południowej zainwestuje w USA astronomiczną kwotę 17 mld dolarów. Kwota ta obejmuje zakup nieruchomości, budowę zakładu oraz zakup maszyn.

Fabryka w Taylor, na obrzeżach Austin będzie największą amerykańską inwestycją południowokoreańskiej firmy i ma zacząć działać w drugiej połowie 2024 roku. Samsung rozważał również lokalizację w Arizonie i Nowym Jorku. Zakład ma stworzyć 2000 miejsc pracy w branży wysokich technologii, a budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Fabryka półprzewodników będzie drugą taką inwestycją Samsunga w Teksasie.

W nowym zakładzie będą wytwarzane produkty oparte na zaawansowanych technologiach, które znajdą zastosowanie między innymi w takich obszarach jak telefonia komórkowa 5G, wysokowydajne systemy obliczeniowe (HPC) i sztuczna inteligencja (AI).

Urzędnicy Białego Domu cytowani przez amerykańskie media powiedzieli, że nowy obiekt pomoże chronić nasze łańcuchy dostaw, ożywić naszą bazę produkcyjną i stworzyć dobre miejsca pracy.

Wzrost krajowej produkcji chipów ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego i ekonomicznego

– powiedziała sekretarz handlu USA Gina Raimondo.

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, napisał na Twitterze:

Witamy w Teksasie, Samsung!

Firma z otrzyma 27 milionów dolarów dotacji na tworzenie miejsc pracy.

Texas staje się w ostatnim czasie nowym centrum innowacji w USA. Tesla, firma produkująca samochody elektryczne, która ma obecnie siedzibę w Palo Alto w Kalifornii, przenosi siedzibę główną do Austin, stolicy stanu Teksas. Warto dodać, że sam Elon Musk mieszka tam od roku.

Nasza fabryka w Austin w Teksasie, znajduje się pięć minut od lotniska, 15 minut od centrum

– mówi Musk.
REKLAMA

Inwestycja Samsunga, choć ogromna, wypada blado przyplanach TSMC. Tajwański producent chipów zapowiedział na początku roku budowę nowego zakładu w Arizonie za kwotę 100 miliardów dolarów. Amerykański producent półprzewodników GlobalFoundries obiecał z kolei ostatnio, że rozbuduje fabryki w północnej części stanu Nowy Jork.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA