REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja

Elon Musk bywa pamiętliwy. Właśnie boleśnie przekonali się o tym w Kalifornii

Elon Musk nie rzuca słów na wiatr. Od miesięcy straszył przeniesieniem głównej siedziby z Kalifornii do Teksasu no i stało się. Dlaczego porzucił hipisów na rzecz kowbojów? Chodzi oczywiście o pieniądze. Ale nie tylko.

08.10.2021
18:59
Elon Musk bywa pamiętliwy. Właśnie przekonali się o tym w Kalifornii
REKLAMA

Elon Musk umie dobrze liczyć. Wie, że na udaną inwestycję składa się wiele czynników. Także zadowolenie pracowników. Koszty życia w Teksasie są stosunkowo niskie. Tymczasem Kalifornia, gdzie Elon Musk ma siedzibę główną swojej Tesli, dosłownie pęka w szwach.

REKLAMA

Koszty wynajmu mieszkań w regionie sięgają tak absurdalnych pułapów, że na kupno czy wynajem zwyczajnie pracowników Tesli nie stać. Alternatywą jest mieszkanie dalej, ale dojazdy i powroty z pracy zajmują wówczas mnóstwo czasu.

Tesla, firma produkująca samochody elektryczne ma obecnie siedzibę w Palo Alto w Kalifornii. W czwartek, na posiedzeniu akcjonariuszy Elon Musk powiedział, że po 18 latach przenosi siedzibę główną do Austin, stolicy stanu Teksas. On sam mieszka tam już od roku.

Nasza fabryka w Austin w Teksasie, znajduje się pięć minut od lotniska, 15 minut od centrum

– powiedział Elon Musk.

Elon Musk nie podał żadnego harmonogramu przeprowadzki. Musk podkreślił jednocześnie, że planuje rozbudować fabrykę firmy we Fremont w Kalifornii, gdzie produkowane są samochody Tesli Model S i Model X.

Oczywiście w przenosinach do Teksasu nie chodzi tylko o ułatwienie życia pracownikom, choć średnia cena domu jest tam pięć razy niższa niż w okolicach Palo Alto. Teksas ma bardziej liberalne przepisy podatkowe niż Kalifornia, więc Tesla zyska na rozliczeniu z tamtejszym fiskusem.

Elon Musk już zyskał na łagodniejszych przepisach podatkowych Teksasu, który nie pobiera podatku dochodowego od osób fizycznych, podczas gdy Kalifornia ma jedne z najwyższych stanowych stawek podatkowych w USA.

To nie wszystko. Rok temu Musk temu publicznie starł się z urzędnikami kalifornijskiej administracji, po tym jak władze stanu nakazały wstrzymanie produkcji w jego fabryce. Powodem była epidemia koronawirusa. To właśnie wtedy zapowiedział, że przeniesie siedzibę główną Tesli do Teksasu.

W Teksasie Elon Musk buduje ogromną fabrykę Tesla Gigafactory 5, gdzie ma powstać słynny, kanciasty pickup. Ma tam też oddziały swojej kosmicznej firmy SpaceX.

REKLAMA

Decyzja Muska zabolała władze Kalifornii.

Kalifornia jest kolebką innowacji, piątą co do wielkości gospodarką na świecie i domem największych firm na świecie – ten sukces został osiągnięty nie pomimo naszej postępowej polityki, ale dzięki niej – powiedziała Erin Mellon, rzecznik prasowy stanu w rozmowie z Washington Post.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA