REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Samochodoza ma się dobrze. W liczeniu aut w Polsce nawet Eurostat się pogubił

Liczenie, ile samochodów przypada w Polsce na tysiąc mieszkańców, sprawiło kłopoty Urzędowi Statystycznemu Unii Europejskiej. Urzędnicy Eurostatu posypują jednak głowę popiołem, a od teraz statystyki mają być bardziej wiarygodne.

21.01.2024
10:40
leasing-Santander-Bank-Polska
REKLAMA

Dane o tym, ile mamy samochodów w miastach, zwykle wzbudzają duże emocje. Mają też duże znaczenie w planowaniu infrastruktury: statystyki te w małym palcu powinni mieć urbaniści i włodarze. Ci drudzy wreszcie zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że po latach inwestowania w infrastrukturę dla aut, najwyższy czas ułatwić życie rowerzystom i pieszym.

REKLAMA

Nowe dane Eurostatu pokazują, że w 2022 r. średnia liczba samochodów osobowych  na 1000 mieszkańców w całej Unii Europejskiej wyniosła 560. W porównaniu do danych sprzed dekady to, niestety, wzrost o 14 proc.

Polska spada z podium. Zaskakujący powód

W swoim zestawieniu Eurostat odnotował też, ile samochodów przypada w poszczególnych krajach. Najwięcej odnotowano we Włoszech – 684 samochody osobowe na 1000 mieszkańców, dalej uplasowały się: Luksemburg (678), Finlandia (661) i Cypr (658).

Więcej wiadomości na temat motoryzacji przeczytasz w artykułach:

Tegoroczne dane dla Polski mocno różnią się jednak od tych, które Eurostat prezentował ostatnio, czyli latem ubiegłego roku. Tamte dane były szokujące, bo Polska została wówczas okrzyknięta najbardziej zmotoryzowanym krajem UE! Na 1000 mieszkańców - według Eurostatu - miało przypaść w 2021 r. aż 687 samochodów.

W najnowszych zestawieniu nadal jesteśmy powyżej europejskiej średniej – ale tym razem trafiliśmy na 11., a nie czołową pozycję. Powód?

W tegorocznym zestawieniu uwzględniono dane dotyczące liczby zarejestrowanych aut, a nie – jak do tej pory – szacunki Głównego Urzędu Statystycznego, które powstają na podstawie danych CEPiK-u. Powody tej zmiany na łamach „Gazety Wyborczej” wyjaśniła Margarida Domingues de Carvalho z biura prasowego Eurostatu.

Nowa baza danych prawdę powie?

Zauważyliśmy, że zwiększona liczba samochodów osobowych w Polsce wiąże się z wysokim udziałem bardzo starych pojazdów, w wieku ponad 20 lat. Polski GUS wyjaśnił, że nie jest w stanie ustalić, ile/które z tych starych samochodów nie są już użytkowane – wyjaśniła Margarida Domingues de Carvalho.

I dodała, że GUS nie ma dostępu do bazy danych o przeglądach technicznych. Nie wie więc, czy stare samochody z bazy są dopuszczone do ruchu, czy też nie.

REKLAMA

Na podstawie nowego źródła danych Eurostat wyliczył, że w 2022 r. w Polsce na 1000 mieszkańców przypadły 572 auta. Wciąż nie jest to powód do dumy. Wyprzedziliśmy m.in. Francję, Austrię, Hiszpanię, Portugalię, Grecję, Belgię, Holandię.

Na drugim biegunie, a więc z najniższymi wskaźnikami, jest zaś Łotwa (414 samochodów osobowych na 1000 mieszkańców), a następnie Rumunia (417) i Węgry (424), Bułgaria (428), Irlandia (457), Słowacja (472), Szwecja (473), Dania (474).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA