REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Rząd zdradził, które loty pójdą pod nóż. Trudno będzie wrócić z majówki

Choć lepiej byłoby napisać: które połączenia nie zostaną anulowane. Rząd podał listę priorytetowych kierunków, na których próżno szukać popularnych destynacji turystycznych. Te ostatnie będą więc anulowane w pierwszym rzędzie, a że przepustowość nieba nad Warszawą zostanie drastycznie ograniczona pasażerowie Ryanaira i Wizzaira muszą szykować się w maju na duże utrudnienia.

26.04.2022
8:47
Anulowane połączenia. Rząd opublikował listę priorytetowych lotów
REKLAMA

Negocjacje między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a związkiem zawodowym kontrolerów lotniczych wciąż trwają, ale premier Morawiecki woli dmuchać na zimne. Zapewne również dlatego, że szanse na porozumienie, dzięki któremu 136 kontrolerów nie opuści stanowisk pracy od 1 maja, są naprawdę niewielkie.

REKLAMA

W nocy z poniedziałek na wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym. Od początku przyszłego miesiąca operacje lotnicze nad warszawskim niebem będą mogły być wykonywane tylko między godzinami 09.30–17.00.

Co to oznacza w praktyce? Okęcie i Modlin będą musiały mocno okroić siatkę połączeń. Eurocontrol już wcześniej zapowiadała, że z 510 operacji na dobę, stołeczne porty będą musiały zejść do 170. Średnio dwa na trzy połączenia trzeba więc będzie odwołać.

To wiedzieliśmy jednak już wcześniej. Wszyscy czekali na informacje, kto będzie mógł liczyć na pierwszeństwo w wykonywaniu lotów. Rada Ministrów wpisała do rozporządzenia nazwy konkretnych lotnisk. Osoby, które podróżują do i z wymienionych portów mają więc spore szanse, że ich lot nie zostanie opóźniony lub nawet anulowany.

Lista wygląda następująco:

1) Londyn - Heathrow (EGLL);
2) Londyn - Luton (EGGW);
3) Londyn - Stansted (EGSS);
4) Frankfurt (EDDF);
5) Nowy Jork (KJFK);
6) Chicago (KORD);
7) Paryż (LFPG);
8) Bruksela (EBBR);
9) Stambuł (LTFM);

10) Rzym (LIRF)

11) Amsterdam (EHAM);
12) Toronto (CYYZ);
13) Dubaj (OMDB);
14) Incheon (RKSI);
15) Monachium (EDDM);
16) Rzeszów (EPRZ);
17) Wiedeń (LOWW);
18) Tel Awiw (LLBG);
19) Oslo (ENGM);
20) Zurich (LSZH);
21) Dublin (EIDW);
22) Kopenhaga (EKCH);
23) Budapeszt (LHBP);
24) Wilno (EYVI);
25) Praga (LKPR);
26) Bukareszt (LROP);
27) Düsseldorf (EDDL);
28) Barcelona (LEBL);
29) Lizbona (LPPT);
30) Tbilisi (UGTB);
31) Berlin (EDDB);
32) Szczecin-Goleniów (EPSC)

W celu zapewnienia możliwie największej dostępności usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa pierwszeństwo wykonania mają operacje lotnicze na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA) – czytamy w rozporządzeniu

Ryanair będzie ciął połączenia

REKLAMA

Na ten moment możemy więc niemal w ciemno strzelać, że pod nóż trafi znaczna część lotów realizowanych przez Ryanaira. Irlandzki lowcost nie jest obecny na Okęciu, operuje wyłącznie w potraktowanym po macoszemu przez rząd Modlinie.

Dokładną listę tras i przewoźników obwieści prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja i obowiązuje do 31 maja. Negocjacje z kontrolerami lotu są kontynuowane. Jeżeli nie uda się wypracować porozumienia i pracownicy PAŻP-u odejdą, trzeba się będzie nastawić na coś więcej niż tylko przejściowe (bo trwające miesiąc) komplikacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA