REKLAMA

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Co to w praktyce oznacza

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w części województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego na okres 30 dni przewiduje opublikowany przez rząd projekt rozporządzenia. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwi sięgnięcie po nadzwyczajne instrumenty prawne, co ma pozwolić zwiększyć zakres i skuteczność pomocy, w tym finansowej, udzielanej osobom dotkniętym skutkami żywiołu, który pustoszy południowo-zachodnią Polskę.

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Co to w praktyce oznacza
REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Rząd wyjaśnia, że zakres terytorialny i intensywność powodzi, a przede wszystkim ogromna skala zniszczeń powodowanych przez żywioł, uzasadniają zastosowanie rozwiązań nadzwyczajnych.

REKLAMA

Stan klęski żywiołowej

Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej – napisał w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk.

Projekt rozporządzenia opublikowano w poniedziałek rano, a jeszcze tego samego dnia ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów. Rząd tłumaczy, że w obecnej sytuacji konieczne jest uruchomienie wszelkich dostępnych zasobów i środków w celu ochrony zdrowia, życia i mienia. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ma pozwolić na zwiększenie zakresu i skuteczności pomocy udzielanej osobom dotkniętym skutkami żywiołu. Przepisy te mają pozwolić na sprawniejsze usuwanie skutków powodzi.

O tym, że projekt rozporządzenia był pisany pod dużą presją czasu, może świadczyć fragment, w którym jego autorzy piszą, że w chwili wydania projektowanego rozporządzenia bezpośrednie zagrożenie powodziowe wystąpiło na terenie czterech województw, a następnie wymieniają trzy – dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Więcej o powodzi i zmianach klimatu przeczytacie w tych tekstach:

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Rząd w pełni wykorzysta maksymalny możliwy okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Nakazy i zakazy

REKLAMA

Stan klęski żywiołowej oznacza większość skuteczność działań państwa, ale ceną jest ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela. Mieszkańcy terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mieli obowiązek opuszczenia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń, służby już nie będą prosić, lecz nakazywać ewakuację w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów.

Wprowadzany będzie też nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach. Nakaz lub zakaz będzie też dotyczył określonego sposobu przemieszczania się.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA