Linie lotnicze Ryanair właśnie ogłosiły rozpoczęcie współpracy z Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Plan jest taki, żeby zbudować w Krakowie największe centrum symulatorowo-treningowe w Europie Centralnej. Władze Krakowa zacierają ręce, bo to oznacza dla miasta nowe możliwości rozwoju.
Ryanair obecnie jest największą linią lotniczą (55 proc. market share) na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. A według danych inwestycja pochłonie 600 milionów zł (130 milionów euro).
Nowe centrum treningowe Ryanaira w liczbach
Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 "Gamechanger", a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.
Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:
- 600 mln zł (130 mln euro) inwestycji w Krakowie,
- transfer nowych technologii do Polski,
- osiem hydraulicznych (full motion) oraz dwa stacjonarne symulatory lotów,
- pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce,
- możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy),
- 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy.
Istotny element, który pozytywnie wpłynie na biznes i turystykę
Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanaira z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz lowcosta bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając pieszym ruch pomiędzy lotniskiem i centrum.
Wspomina również, że droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między nowym obiektem a miastem i lotniskiem.
Władze Krakowa wiedzą, że współpraca im się opłaci
Nowa inwestycja wzbudza wiele emocji i cieszy władze Krakowa, bo współpraca przyniesie wymierne korzyści dla obu stron.
Majchrowski dodaje, że pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspiera on firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową.
Twierdzi też, że taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom. Podobnego zdania jest również Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
I dodaje, że bardzo się cieszy z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurują.
Lotnisko przygotowuje się do zmian
Kadra zarządzająca portem wie, że ich lotnisko to potencjał dla inwestorów i czuje wyróżnienie na tle innych lotnisk w Polsce.
Prezes zarządu podkreśla, że doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane kadry są gwarancją rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów.
Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji z czterema symulatorami lotu zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.