REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Ryanair wybrał Kraków na nową inwestycję. W grę wchodzi wielka kasa

Linie lotnicze Ryanair właśnie ogłosiły rozpoczęcie współpracy z Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Plan jest taki, żeby zbudować w Krakowie największe centrum symulatorowo-treningowe w Europie Centralnej. Władze Krakowa zacierają ręce, bo to oznacza dla miasta nowe możliwości rozwoju.

13.06.2023
17:39
Ryanair wybrał Kraków na nową inwestycję. W grę wchodzi wielka kasa
REKLAMA

Ryanair obecnie jest największą linią lotniczą (55 proc. market share) na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. A według danych inwestycja pochłonie 600 milionów zł (130 milionów euro).

REKLAMA

Nowe centrum treningowe Ryanaira w liczbach

Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 "Gamechanger", a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

  • 600 mln zł (130 mln euro) inwestycji w Krakowie,
  • transfer nowych technologii do Polski,
  • osiem hydraulicznych (full motion) oraz dwa stacjonarne symulatory lotów,
  • pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce,
  • możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy),
  • 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy.

Istotny element, który pozytywnie wpłynie na biznes i turystykę

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanaira z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz lowcosta bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając pieszym ruch pomiędzy lotniskiem i centrum.

Jako linia lotnicza numer jeden w Polsce i w Europie z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln zł (130 mln euro) w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy - mówi Michael O’Leary, prezes Ryanair.

Wspomina również, że droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między nowym obiektem a miastem i lotniskiem.

Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego - dodaje.

Władze Krakowa wiedzą, że współpraca im się opłaci

Nowa inwestycja wzbudza wiele emocji i cieszy władze Krakowa, bo współpraca przyniesie wymierne korzyści dla obu stron.

Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe – co, kolejny już raz, dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji - podkreśla Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków.

Majchrowski dodaje, że pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspiera on firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową.

Twierdzi też, że taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom. Podobnego zdania jest również Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Zarząd województwa, którego pracami mam zaszczyt kierować, przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, ale także technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair - wskazuje marszałek województwa.

I dodaje, że bardzo się cieszy z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurują.

To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie- Balicach, ale także całego regionu - twierdzi Kozłowski.

Lotnisko przygotowuje się do zmian

Kadra zarządzająca portem wie, że ich lotnisko to potencjał dla inwestorów i czuje wyróżnienie na tle innych lotnisk w Polsce.

Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce - tłumaczy Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Prezes zarządu podkreśla, że doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane  kadry są gwarancją rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów.

Jestem przekonany, że centrum symulatorowo-treningowego przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji - dodaje Włoszek

REKLAMA

Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji z czterema symulatorami lotu zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA