REKLAMA

Rating Polski. Główny analityk Moody’s o sytuacji fiskalnej

O sytuacji fiskalnej, która choć staje się trudniejsza, to nadal mieści się w ramach ratingu na poziomie „A2”, a także o postępowaniu w sprawie wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu – wypowiedział się dla PAP Biznes Steffen Dyck, główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę.

Rating Polski. Główny analityk Moody’s o sytuacji fiskalnej
REKLAMA
REKLAMA

Moody’s wyznaczyła 20 września 2024 r. jako datę potencjalnego przeglądu ratingu Polski. Został on potwierdzony przez agencję w marcu na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Zdaniem agencji, głównym zagrożeniem dla ścieżki konsolidacji fiskalnej w Polsce byłby szok gospodarczy, który zepchnąłby gospodarkę na ścieżkę niskiego wzrostu, ale tego jak na razie nie widać.

Rating Polski

Analityk stawiając prognozę zaznaczył również, że deficyt sektora gg (tzw. general government, czyli sektor instytucji rządowych i samorządowych) Polski w 2024 r. ukształtuje się znacznie powyżej 5 proc. PKB, a w 2025 r. będzie nieco niższy, bliżej 5 proc., ale nadal powyżej tego poziomu. Nie będzie to jednak wynikać z konsolidacji fiskalnej, ale raczej z oczekiwanego stosunkowo wysokiego nominalnego wzrostu PKB, który pomoże stronie dochodowej budżetu.

Moody'd przygląda się sprawie prezesa NBP

Oprócz sytuacji gospodarczej, co stwierdził Dyck, agencja bacznie obserwuje także postępowanie w sprawie wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu w kontekście niezależności banku centralnego. Jego zdaniem jest to wyraźnie sprawa polityczna.

Zauważamy również, że EBC wyraził obawy dotyczące potencjalnego wpływu tej sprawy na niezależność banku centralnego. Widzimy, że jest to również wyraźnie sprawa polityczna i rodzaj walki politycznej między różnymi obozami. Nadal uważamy, że NBP jako instytucja, poza wydarzeniami związanymi z niektórymi osobami, jest silny i podzielaliśmy ten pogląd również za kadencji poprzedniego rządu. Ogólne ramy polityki pieniężnej wspierają siłę instytucji w Polsce. Ale oczywiście, gdybyśmy zaobserwowali lub spodziewali się pogorszenia w przyszłości, mogłoby to potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę ogólnej siły instytucjonalnej kraju – podkreślił dobitnie główny analityk.

Więcej o PKB przeczytasz na Bizblog.pl:

REKLAMA

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating naszego kraju według Fitch i S&P to „A-”, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA