REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Tak obniżysz zużycie prądu nawet o 60 proc. Kilka sprytnych trików na niskie rachunki za energię

Jak na razie średnia cena prądu w Polsce w tym roku wynosi 0,77 zł za 1 kWh. I tak od 2023 r. ma być liczony rachunek dla gospodarstwa domowego, ale tylko do poziomu 2000 kWh na rok. Jeśli zużyjemy więcej energii, za każdą kolejną kilowatogodzin w nowej taryfie zapłacimy co najmniej 2 zł.

24.09.2022
16:46
Tak obniżysz zużycie prądu nawet o 60 proc. Kilka sprytnych trików na niskie rachunki za energię
REKLAMA

Rachunki za prąd mogą być o wiele wyższe, jeśli znacząco przekroczymy wyznaczony przez rząd limit 2000 kWh. Osobom samotnym będzie łatwiej w nim się zmieścić. Rodziny z dziećmi mają raczej na to nikłe szanse. Stąd inicjatywa Forum Energii.

REKLAMA

Think tank opublikował poradnik, w którym odpowiada na pytanie: jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą? Poszczególne działania podzielono ze względu na trudność i na koszty. Stosując się do nich – jak przekonuje Forum Energii – można zmniejszyć zużycie energii nawet o 36-60 proc., co pozwoli na oszczędności w domowym budżecie bez utraty komfortu życia.

Rachunki za prąd, czyli zamień kąpiel na prysznic

Forum Energii ma 22 rady, z czego realizacja części jest dość prosta. Chodzi m.in. o wietrzenie mieszkania z głową, czyli zakręcanie termostatu na kilka minut przed otwarciem okna, szybkie przewietrzenie pomieszczeń i rozkręceniu termostatu po zamknięciu okien. Do tego odsłanianie okien w dni słoneczne i zasłanianie w pochmurne i nocą.

undefined

Żadnych kosztów też nie poniesiemy, odsłaniając grzejniki i termostaty i ustawiając je w odległości minimum 10-20 cm od mebli. Eksperci Forum Energii zalecają również sprawdzenie pozycji domknięcia okien i w miarę możliwości odpowiednie ich wyregulowanie. 

To nie wszystko. Z żadnym wydatkiem nie wiąże się odkręcanie i zakręcanie zaworów termostatycznych raz w miesiącu, a po sezonie grzewczym ustawienia ich w pozycji maksymalnej, co zapobiega zapowietrzeniu się grzejników.

Sporo możemy zaoszczędzić (oprócz samej energii jeszcze jakieś 50 l wody), zamieniając kąpiel na prysznic. Podobnie w przypadku prania: najlepiej tylko z pełnym wkładem i wyłącznie w możliwie najniższej temperaturze, która jest odpowiednia dla danych materiałów i zabrudzeń. Dobrze pamiętać o ustawieniu lodówki z dala od źródeł ciepła i o wyłączaniu urządzeń, jeśli nie są używane – zamiast pozwalać na zapadanie w stan czuwania, szczególnie gdy są starszego typu.

Żarówki LED, inteligentne zawory, nowa lodówka

Wśród rad Forum Energii nie brakuje też bardziej skomplikowanych działań, które już wiążą się z pewnymi wydatkami. Chodzi m.in. o montaż zaworów i głowic termostatycznych, by móc ustawić maksymalną temperaturę w łazience na poziomie 24-25 st. C, 21 st. C w pokojach dziennych i 17-19 st. C w sypialni.

REKLAMA

To też pozwoli bardziej obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nie używanych. Dobrze wcześniej, najlepiej przed sezonem grzewczym, zlecić przegląd instalacji grzewczej. Bardzo dobrym krokiem w kierunku mniejszych rachunków za prąd jest też montaż inteligentnych urządzeń do kontroli temperatury. 

Na co jeszcze można wydawać pieniądze, żeby nieco ściąć przyszłe rachunki za prąd i samemu walczyć z kryzysem energetycznym? Forum Energii proponuje uszczelnienie okien w domu i piwnicy, a także obłożenie rur instalacji grzewczej materiałem izolacyjnym. Na nieużywanym poddaszu można też rozwinąć rolkę wełny mineralnej. Niegłupim pomysłem byłaby też wymiana urządzeń na takie z lepszą klasą energetyczną (np. dotyczy to lodówek). Warto też wydać zawczasu pieniądze i wymienić w całym domu żarówki na te LED-owe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA