REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Pieniądze

Rachunki za prąd tej zimy mogą być przerażające. Forum Energii radzi jak je zmniejszyć na własną rękę

To będzie bardzo trudna zima. Rachunki za prąd i ogrzewanie będą rekordowo wysokie. A przez zniesione normy jakości węgla będziemy się dusić bardziej niż zwykle brudnym powietrzem. Jak można temu przeciwdziałać? W swoim najnowszym raporcie Forum Energii przekonuje, że wcale nie jesteśmy skazani na straty. I podpowiada jakimi działaniami możemy zmniejszyć swoje zimowe koszty.

03.09.2022
13:03
rachunki-za-prad-forum-energii
REKLAMA

Jak wylicza Polski Alarm Smogowy (na podstawie sierpniowego kalkulatora Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej) roczne koszty ogrzania dla ocieplonego domu do 150 m kwadr., dla czterech domowników pozaklasowym piecem węglowym, czyli tzw. kopciuchem, to blisko 12,5 tys. zł.

REKLAMA

Grzanie kotłem na olej opałowy to koszt prawie 12 tys. zł. Posiadacze zaś pieca kondensacyjnego na gaz ziemny muszą liczyć się z wydatkiem prawie 5000 zł.

To wyliczenia na teraz, ale może być jeszcze drożej. Obecnie gaz na giełdzie Dutch TTF Gas Futures tanieje (tydzień temu 1 MWh kosztowała ok. 346 euro, a teraz mniej niż 230 euro), ale to może się szybko zmienić.

Dzisiaj Bruksela ma spełniony cel do 1 października względem wypełnienia swoich magazynów surowca w co najmniej 80 proc. Ale czy tak też będzie na przełomie października i listopada, przy okazji startu kolejnego sezonu grzewczego - tego nikt nie może zagwarantować. 

Przyszłością ogrzewania jest radykalna poprawa efektywności energetycznej i elektryfikacja opierająca się na źródłach odnawialnych. To długa i kręta droga, na którą wkroczyć trzeba już przed nadchodzącą zimą

- nie ma wątpliwości dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii.

Rachunki za prąd - propozycje ze strony Forum Energii

Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na rekordowe ceny energii i nie będziemy mogli z tym nic zrobić? Eksperci Forum Energii nie zgadzają się z tak postawioną tezą. Opracowali specjalny raport mający pomóc gospodarstwom domowym zmniejszyć koszty ogrzewania w perspektywie kilku miesięcy i jednocześnie zwiększyć ich bezpieczeństwo energetyczne. 

Wierzymy, że nasze propozycje pomogą ograniczyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw paliw - twierdzi szefowa Forum Energii.

Eksperci Forum Energii w raporcie pt. Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą? przekonują, że wprowadzenie w życie proponowanego pakietu rozwiązań może prowadzić do zmniejszenia zużycia energii nawet o 36–60 proc. w przeciętnym polskim domu.

Z kolei gdyby, zgodnie z tymi wytycznymi, przeprowadzić modernizację w ok. 20–30 proc. domów w kraju, można byłoby zredukować krajowe zapotrzebowanie na energię końcową w cieple o 9,4 proc.

Sprawne termostaty i prysznic zamiast kąpieli

Jakie rozwiązania znajdziemy w propozycjach Forum Energii? Najróżniejsze, od regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania, czy domu, przez montaż ekranów zagrzejnikowych i kończąc na regulacji pogodowej na kotle lub węźle cieplnym. Eksperci Forum Energii proponują także odpowiednie wietrzenie pomieszczeń zimą. Z tego tytułu można oszczędzić 5-8 proc. energii za każdy 1 st. C mniej. Tak samo jest z zastosowaniem pozycji letniej i zimowej domknięcia okien.

Opcja zimowa i letnia różnią się dociskiem okna do framugi, co wystarcza, by zmienić intensywność wymiany powietrza - czytamy w raporcie.

Nawet do 30 proc. energii można oszczędzić - zdaniem analityków Forum Energii - stosując zawory i głowice termostatyczne, automatycznie regulujące temperaturę w pomieszczeniach. Na poziomie 25 proc. szacowane są z kolei oszczędności płynące z zastąpienia kąpieli - prysznicem. 

Średniej wielkości wanna ma pojemność ok. 150–200 litrów, podczas gdy pod prysznicem zużywamy ok. 10–15 litrów wody na minutę. Dziesięciominutowy prysznic pozwala zatem zaoszczędzić każdorazowo ok. 50 litrów wody oraz energię niezbędną do jej podgrzania - wykazują eksperci Forum Energii.

Wymiana lodówki i program Czyste Powietrze

Oszczędzać energię (od 10 do nawet 50 proc.) można również zmniejszając ciśnienie wody w kranie. Albo bezkosztowo po prostu zmniejszając przepływu wody na zaworze albo kupując i montując reduktor ciśnienia. Wśród innych rad Forum Energi znajdziemy m.in.: uszczelnienie okien w piwnicy, optymalne zużywanie pralki (tylko z pełnym wkładem i na jak najniższych temperaturach), wymianę starej lodówki oraz ograniczenie trybu uśpienia w urządzeniach typu: komputer, laptop, monitor. 

Forum Energii w swoim najnowszym raporcie przedstawia również wykaz instrumentów służących ograniczeniu obciążenia związanego z kosztami ciepła – inwestycyjnego, operacyjnego czy doradczego. Wśród nich znajdziemy m.in. programy Czyste Powietrze Plus, Stop smog, czy Ciepłe Mieszkanie. Mowa jest też rzecz jasna o wprowadzonym niedawno dodatku węglowym, dodatku energetycznym (ten za chwilę ustanowi Sejm), dodatku mieszkaniowym oraz osłonach w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. 

REKLAMA

Najskuteczniejszą metodą ograniczenia kosztów ciepła jest zaawansowana termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła. Przyszłością jest bez wątpienia elektryfikacja ogrzewania. Są to zmiany złożone, trudne i wymagające kompleksowego wsparcia państwa nie tylko na poziomie finansowym, ale również technicznym oraz doradczym

- twierdzą autorzy raportu Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA