REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polski przemysł zawiódł. Odchodzi hamowanie aż iskry lecą, wkrótce zacznie się kurczenie

Produkcja przemysłowa cały czas sukcesywnie obniża loty. W październiku mocno rozjechała się z oczekiwaniami ekonomistów. Na dodatek perspektywy są są coraz gorsze. Listopad i grudzień przyniosą jeszcze ostrzejsze hamowanie, a na początku roku będziemy oglądać jak się kurczy.

22.11.2022
13:18
Polski przemysł zawiódł. Odchodzi hamowanie aż iskry lecą, wkrótce zacznie się kurczenie
REKLAMA

Produkcja przemysłowa na poziomi prawie 7 proc. to jeszcze nie dramat, martwi jednak, że z miesiąca na miesiąc jej impet coraz wyraźniej słabnie.

REKLAMA

W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6,8 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 7,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z wrześniem br. spadła o 0,7 proc. – podał GUS we wtorek.

 class="wp-image-1970407"
Źródło: GUS

Przez dziesięć miesięcy od stycznia do października produkcja sprzedana przemysłu była o 11,6 proc. wyższa w porównaniu z 2021 rokiem, kiedy notowano wzrost o 14,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Produkcja przemysłowa miała być wyższa

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 7,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3 proc. niższym w porównaniu z wrześniem br.

Wtorkowe dane z przemysłu były słabsze od oczekiwań. Konsensus rynkowy na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ekonomistów przez PAP Biznes zakładał wzrost produkcji o 8 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm.

Komentując dane o produkcji przemysłowej Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na pogorszenie się wyników w branżach energochłonnych – szczególnie mocno spada aktywność sektora chemicznego, producentów metali oraz w energetyce.

 class="wp-image-1970419"
Źródło: GUS

W najbliższych miesiącach wzrost przemysłu będzie mizerny. Spodziewamy się wyników zbliżonych do 2-3 proc.. Będzie to efekt dalszego pogarszania się koniunktury w branżach energochłonnych, producentów dóbr trwałych oraz branż powiązanych z budownictwem – zapowiada PIE w komentarzu.

Inflacja producencka obniża loty

Instytut wskazuje, że spadającej dynamice towarzyszy niższy wzrost kosztów producenckich.

REKLAMA

Inflacja PPI obniżyła się w październiku z 24,6 proc. do 22,9 proc. To głownie efekt zmian na hurtowych rynkach energii. Ceny kontraktów na dostawę elektryczności spadły z uwagi na mniejszy popyt przedsiębiorstw – tłumaczy.

Jego zdaniem wolniejszy wzrost cen będzie trwałym trendem, który niedługo znajdzie także odzwierciedlenie w niższej inflacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA