REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Motoryzacja idzie na dno. Dane z polskiego przemysłu nie pozostawiają złudzeń

Produkcja wciąż się kreci, ale nawet nasze fabryki nie potrafią się obyć bez surowców i podzespołów. Największe problemy ma motoryzacja, przed pandemią liderka i koło zamachowe polskiego eksportu, dzisiaj autsajderka i kula u nogi.

20.10.2021
12:44
motoryzacja
REKLAMA

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 8,8 proc. rok do roku i nawet była lepsza od oczekiwań ekonomistów. Konsensus wyliczony przez PAP Biznes wynosił 8,2 proc.

REKLAMA

We wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,8 proc. w porównaniu z wrześniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 5,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z sierpniem br. wzrosła o 11,0 proc. – podał GUS w komunikacie.

 class="wp-image-1577278"
Źródło: GUS

Dopóki nie popatrzymy w szczegóły, wydawać by się mogło, że wszystko gra i buczy.

Rośnie produkcja energii, spada samochodów

GUS podał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana wzrosła 8,7 proc. rdr i o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym. Licząc od stycznia do września, była wyższa o 15,5 proc. niż rok wcześniej.

 class="wp-image-1577281"
Źródło: GUS

Wzrost produkcji wykazało 30 spośród 34 działów przemysłu, największy w przypadku wytwarzania energii – o 22,1 proc., produkcji chemikaliów – o 21,0 proc., papieru – o 18,7 proc., wyrobów z metali – o 16,6 proc., maszyn o 15,9 proc., komputerów i elektroniki – o 14,9 proc.

Produkcja przemysłowa spadła trzech działach. W tym w motoryzacji, gdzie GUS wykazał 17,3-proc. tąpnięcie.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że z powodu niedoboru mikroprocesorów w ostatnim czasie działalność wstrzymało lub ograniczyło sześć kluczowych fabryk, na przykład w Czechach i w Niemczech Skoda i Opel wstrzymały produkcję do końca roku.

Polskie fabryki są dostawcami komponentów dla obydwu krajów, a spowolnienie jest już widoczne w handlu zagranicznym – eksport akumulatorów litowo-jonowych był najmniejszy od roku – podkreśla Marcin Klucznik.

REKLAMA

Jego zdaniem przełoży się to wolniejsze tempo wzrostu w kolejnych miesiącach, które może spaść do około 5 proc. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że spowolnienie, które dotknie polski przemysł, będzie mniejsze niż w większości krajów Unii Europejskiej.

Wyniki polskiej gospodarki stabilizuje bardziej zróżnicowana struktura przemysłu oraz wciąż wysoki popyt konsumpcyjny w strefie euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA