REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy mają dość pracy w domu. Chcemy odpocząć od rodziny i wrócić do biura

ClickMeeting opublikował nowy raport na temat pracy zdalnej. Home office bardzo nam przypadł do gustu, ale im dłużej siedzimy w domu, tym bardziej doskwiera brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i klientami, a w rodzinie częściej dochodzi do kłótni i nieporozumień.

26.04.2021
16:22
bezrobocie
REKLAMA

ClickMeeting przygotował raport pt. „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii”. Badani narzekają na utrudniony kontakt z pracownikami, członkami zespołu oraz menedżerami. Ale aż 48 proc. stwierdziło, że właśnie brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpływa na efektywność ich pracy. 9 proc. odpowiedziało, że jest odwrotnie.

REKLAMA
 class="wp-image-1418566"

Zdaniem 17 proc. praca online pozytywnie wpłynęła na ich relacje z przełożonymi, a w 13 proc. doszło do pogorszenia stosunków ze zwierzchnikami.

Praca zdalna na półtora etatu

Jednym z powodów tak pozytywnego podejścia jest zapewne oszczędność czasu na dojazdach. 72 proc. uważa, że pracując z domu, zyskuje na czasie. Jednak we wcześniejszym raporcie z września 2020 r. taką odpowiedź wskazało o 4 proc. więcej badanych. Na dodatek odsetek niezgadzających się z tym stwierdzeniem był wtedy o 7 p.proc. niższy

– czytamy w badaniu.
 class="wp-image-1418560"

Może to wynikać z faktu, że home office prowadzi do zatarcia granic między pracą a czasem wolnym. Ponad połowa respondentów zwróciła uwagę na fakt, że od kiedy dom stał się jednocześnie biurem, ich czas pracy uległ wydłużeniu. Zdaniem tylko 38 proc. ich czas pracy nie wydłużył się, a dla pozostałych 6 proc. jest to kwestia trudna do rozstrzygnięcia.

Praca hybrydowa: raz z domu, raz z biura

W porównaniu do września zmniejszył się z 29 proc. do 24 proc. odsetek osób gotowych do wykonywania pracy zdalnej w pełnym wymiarze. Z 9 proc. do 15 proc. wzrosła liczba zwolenników pracy stacjonarnej. Najwięcej, aż 62 proc., pracowników chciałoby łączyć pracę z domu i z biura.

Polacy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i polubili ją, lecz tęsknią za relacjami z innymi ludźmi. Dlatego nieustannie wdrażamy kolejne rozwiązania, które pomagają skrócić dystans między uczestnikami spotkań i dać im jak najlepsze doświadczenia i interakcje w wirtualnych relacjach

– wskazuje Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting.
 class="wp-image-1418563"

W porównaniu do badania z września w najnowszym zdecydowanie wzrosła liczba osób, które w pytaniu o tęsknotę za relacjami interpersonalnymi wskazały, że bardzo im ich brakuje (z 20 proc. aż do 32 proc.). Co piąty ankietowany wskazał, że brakuje im relacji w średnim stopniu. Można zatem powiedzieć, że 53 proc. respondentów cierpi w jakimś stopniu z powodu braku relacji interpersonalnych z czasów pracy w biurze.

REKLAMA

Pracujemy z domu, więc częściej się kłócimy

Praca zdalna nie pozostaje bez wpływu na relacje z domownikami. Ponad 40 proc. badanych uważa, że praca z domu pozytywnie wpłynęła na ich relacje z rodziną, ale ponad 20 proc. uważa, że wpływ ten jest negatywny. Kolejne 22 proc. nie potrafi stwierdzić, czy coś się zmieniło, a pozostałych 14 proc. ten temat nie dotyczy, bo są singlami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA