REKLAMA

Kryzys w IT ich nie dotyczy. Pracy mają mnóstwo, zarabiają 20 tys. na etacie

Podczas gdy branża IT boryka się z falą zwolnień, jest jeden segment, który wciąż kwitnie - specjaliści od systemów SAP. Najnowszy raport firmy Awareson pokazuje, że 75 proc. specjalistów SAP otrzymało w ubiegłym roku podwyżki, z czego ponad połowa o więcej niż 10 proc. Co stoi za tym trendem? Przede wszystkim presja czasu.

Kryzys w IT ich nie dotyczy. Pracy mają mnóstwo, zarabiają 20 tys. na etacie
REKLAMA

SAP przestanie wspierać starsze wersje oprogramowania do 2027 roku, zmuszając wiele przedsiębiorstw do migracji na nowszą wersję S/4HANA. To generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogą przeprowadzić skomplikowane i kosztowne projekty.

REKLAMA

Transformacje w obszarze systemu SAP to rozległe, kosztowne i długotrwałe projekty.W globalnych korporacjach trwają nawet kilka lat i kosztują miliony euro. W obliczu spowolnienia gospodarczego firmy nie spieszyły się z migracją do nowej wersji S/4HANA, ale czas płynie nieubłaganie i muszą przyspieszać. 1/5 firm w Polsce jest już po transformacji, ale 2/3 dopiero ją zaczyna lub planuje. To generuje ogromny popyt na specjalistów z tej branży – wyjaśnia Michał Wierzbowski, architekt rozwiązań SAP.

Większość firm jest jeszcze przed transformacją

Co ciekawe, polscy specjaliści SAP są również poszukiwani za granicą, szczególnie w Niemczech i krajach skandynawskich. Wyróżniają się młodszym wiekiem (średnio 30-39 lat w porównaniu do 55+ na Zachodzie) i szerszymi kompetencjami (znajomość średnio 2,5 modułu SAP) w porównaniu z zachodnimi kolegami.

Zarobki speców od SAP? Obecnie najczęściej występująca stawka na kontrakcie to 200-225 zł netto za godzinę, a w przypadku umowy o pracę 20-25 tys. zł brutto miesięcznie. Mimo to polscy specjaliści wciąż są o około 30 proc. tańsi niż ich zachodni odpowiednicy.

Czytaj więcej o technologiach SAP:

Czy warto przebranżowić się w kierunku SAP?

Eksperci przewidują, że wysoki popyt utrzyma się do około 2030 roku. Wtedy skończy się obecny horyzont migracji. Najlepsze perspektywy mają doświadczeni specjaliści, choć ofert dla juniorów też nie brakuje. W sumie zatrudnienie zmieniło 28 proc. osób objętych badaniem, co pokazuje, że w IT wciąż można znaleźć rynek pracownika

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA