Niemiecki producent oprogramowania SAP przejmuje WalkMe, izraelską platformę cyfrowej adopcji. Ma to pozwolić w zwiększeniu adopcji nowych technologii i szybszym odkrywaniu nowych funkcji przez użytkowników.
Firmy bardzo utrzymują tysiące aplikacji, na przykład do faktur, BI czy urlopów. Czasami posiadają aplikacje, które spełniają te same zadanie, ale są wykorzystywane przez różne zespoły, które wzajemnie mogą nie być świadome swojego istnienia. To pierwszy problem. Drugim jest niska adopcja, która często wiąże się z brakiem odpowiedniego wprowadzenia czy bardziej zaawansowanego treningu.
WalkMe ma rozwiązać oba te problemy.
WalkMe daje pełną transparentność jeśli chodzi o „aplikacyjny stack” korporacji. Prezentuje je w formie dashboardu, który umożliwia analizę ROI z inwestycji, a także przejście na niższy poziom szczegółów:
- sprawdzenie jak często użytkownicy korzystają z aplikacji
- jak często trafiają na przeszkody i jakiego rodzaju są to błędy,
- jak wyglądają ich workflowy
WalkMe doradzi użytkownikom, jak zmaksymalizować ROI
Oprogramowanie może służyć jako wsparcie w onboardingu. Uczy się sposobu, w jaki aplikacje są wykorzystywane, więc może przesyłać wskazówki w stylu „80 proc. użytkowników wykonało te trzy akcje, oto jak powtórzyć ich kroki”.
Czytaj więcej o SAP:
Firma chwali się danymi, pokazującymi, że jej wykorzystanie prowadzi do zmniejszenia liczby zgłoszeń serwisowych o 30 proc. O 43 proc. mają zaś spaść wymagania dotyczące liczby treningów.
SAP chce przejąć WalkMe za 1,5 mld dol.
Choć transakcja nie została jeszcze sfinalizowana, SAP już teraz rysuje przyszłość zarządzania aplikacjami w firmach, w której WalkMe odgrywa znaczącą rolę. Jak wynika z poniższej grafiki, niemiecka firma wyróżnia cztery główne obszary związane z transformacją cyfrową:
- system - SAP LeanIX ma pomóc w zarządzaniu architekturą (Niemcy sfinalizowali przejęcie LeanIX w zeszłym roku)
- proces - Signavio zajmuje się dostarczaniem cyfrowych bliźniaków procesów.
- dane - za które odpowiada chmura SAP
- ludzie - tu WalkMe ma ma pomóc w analizie behawioralnej użytkowników.
Aplikacje, procesy, dane i ludzie to cztery kluczowe elementy udanej transformacji biznesowej – powiedział Christian Klein, CEO i członek zarządu SAP SE. - Przejęcie WalkMe pozwala nam jeszcze lepiej wspierać użytkowników końcowych, pomagając im szybko wdrażać nowe rozwiązania i funkcje, by maksymalnie wykorzystać inwestycje w IT.
Finalizacja transakcji przejęcia WalkMe przez SAP spodziewana jest w trzecim kwartale 2024 roku.