REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Ogłoszenie o pracę tylko z widełkami. Czas na pełną transparentność zarobków

Pracodawcy z Nowego Jorku będą musieli załączać widełki płacowe w swoich ogłoszeniach. Prawo ma wejść w życie już w kwietniu i przeciwdziałać dyskryminowaniu pracowników.

08.01.2022
19:31
Ogłoszenie o pracę tylko z widełkami. Czas na pełną transparentność zarobków?
REKLAMA

Na rynku pracy panuje asymetria informacji. Pracodawcy inwestują w badania i porównują się z innymi firmami, aby oferować optymalne stawki. Nie chcą przepłacać, ale muszą również dbać o konkurencyjne płace, jeśli chcą zatrzymać talenty.

REKLAMA

Pracownicy często nie wiedzą na jaką pensję mogą liczyć lub wręcz wyceniają swoje usługi za nisko. Nowy Jork postanowił powiedzieć stop tej dysproporcji.

Brak przejrzystości wynagrodzeń jest dyskryminujący i antypracowniczy. Każdy nowojorczyk powinien wiedzieć, czy praca pozwoli mu utrzymać siebie i swoją rodzinę. Czas wyrównać szanse i przywrócić godność nowojorczykom poszukującym pracy

powiedziała Helen Rosenthal, członek rady miasta.

Jeśli radni nie zawetują regulacji 14 stycznia, to w kwietniu wejdzie ona w życie. Nowy Jork dołączy tym samym do stanów takich jak Kalifornia czy Connecticut, które już wcześniej zainwestowały w transparentność. W obu stanach pracodawca musi zdradzić widełki w odpowiedzi na pytanie pracownika.

Zmiana na polepszyć sytuację pracownika na rynku pracy

Proces jej poszukiwania może trwać miesiącami, a pojedyncza rekrutacja potrafi rozciągnąć się nawet do pół roku. W tym czasie kandydaci spotykają się się ze specjalistami od pozyskiwania talentów, managerami i headhunterami; biorą udział w niezliczonych procesach oceny i często wypełniają zadania mające udowodnić ich kwalifikacje.

Co ciekawe, do niedawna w USA firmy mogły pytać pracowników o ich wcześniejsze zarobki, aby w ten sposób modyfikować wysokość oferty.

Jasne stawki w IT powoli stają się normą

Przejrzystość w ofertach pracy najwcześniej pojawiła się tam, gdzie i tzw. rynek pracownika. Na polskim rynku działają przecież platformy, gdzie ogłoszenie pozbawione informacji o pensji nie zostanie przyjęte.

Choć mieliśmy klientów, którzy prosili o to, by móc publikować swoje oferty bez widełek w zamian za kupno kilkuset ogłoszeń na naszym portalu – zawsze odmawialiśmy. Podawanie wynagrodzenia w ofertach pracy traktujemy jako swoją misję i po siedmiu latach istnienia na rynku widzimy, że zmienił się on na lepsze.

mówił mi we wrześniu Tomek Bujok, CEO No Fluff Jobs.
REKLAMA

Kolejnym krokiem w kierunku większej transparentności wydaje się być ujawnienie zarobków wewnątrz firmy. To jednak prowadzić może do niesnasek pomiędzy pracownikami na podobnym poziomie, którzy różnią się zawartością paska płacowego.

Z drugiej strony Hays podkreśla, że w długim okresie może to doprowadzić do zwiększenia zaufania do pracodawcy. W ten sposób udowadnia on przecież, że nie różnicuje zarobków ludzi, którzy wykonują tę samą pracę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA