REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy pracują za darmo do 10 godzin tygodniowo. Jest coraz gorzej

Pandemia koronawirusa wprowadziła pracę zdalną na salony. Home office przestał być zarezerwowany głównie dla menadżerów i pracowników IT. Wydawać się mogło, że dzięki temu pracownikom łatwiej będzie znaleźć równowagę między swoimi obowiązkami służbowymi a życiem prywatnym. Nadgodzin w ten sposób jednak nie udało się wyeliminować. Polacy skarżą się, że w tygodniu pracują za darmo nawet 10 godzin.

12.08.2022
14:05
Polacy pracują za darmo do 10 godzin tygodniowo. Jest coraz gorzej
REKLAMA

Polacy ciągle pracują po godzinach na potęgę. Ponad 1/4 polskich pracowników (25,37 proc.) twierdzi, że pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo - wynika z najnowszego raportu globalnego lidera usług kadrowo-płacowych ADP People at Work 2022: A Global Workforce View, który przeprowadzono wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie. W porównaniu z poprzednią edycją badania to niepokojący wzrost o ponad 6 p.p. Warto jednak zauważyć, że Polacy dalej godzą się na więcej godzin i dni pracy, o ile wiąże się to z wyższym wynagrodzeniem. Takie zdanie ma 34,18 proc. respondentów. 

REKLAMA

Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii, zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników - zauważa Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Eksperci zwracają uwagę, że praca w nadgodzinach najczęściej prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. A przepracowany pracownik zawsze jest mniej efektywny.

Praca po godzinach to przepis na pracoholizm

Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5h 30 minut za darmo, natomiast w bieżącym roku ta średnia zwiększyła się do 5h 48 minut. Średnia europejska pozostaje na wyższym poziomie i wynosi 7h 45 minut.

Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane - przekonuje Anna Barbachowska.

Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego, zwraca uwagę na to, że decydując się na częste nadgodziny możemy wpaść w pracoholizm. Wtedy zaczynamy odczuwać wewnętrzną potrzebę pracy, która przeobraża się w główny element naszego życia.

Dzieje się to kosztem sfery prywatnej – zaniedbujemy naszych bliskich, hobby czy własne zdrowie – kładąc w centrum uwagi obowiązki służbowe - twierdzi Wysocka-Sollich.

Polacy też coraz mniej cieszą się z wakacji

Zgodnie z badaniami CBOS z 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem. To ponad 2,5 mln ludzi. Efektem takiej praktyki jest często pogorszenie samopoczucia, skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą. 

Pamiętajmy, aby nie przekraczać 40 godzinowego tygodnia pracy oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego - zaleca Sylwia Wysocka-Sollich.

REKLAMA

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że Polacy sporo też pracują w wakacje. Wśród zbadanych pod tym kątem 15 krajów, my zajmujemy bardzo wysokie, drugie miejsce, które współdzielimy ze Stanami Zjednoczonymi (32 proc. pracowników nie wypoczywa w trakcie wakacji). Stawce przewodzą Portugalczycy (39 proc.). Pod względem wakacyjnego entuzjazmu w tej grupie zaś znajdujemy się na samym końcu. Tylko 18 proc. Polaków naprawdę cieszy się ze względu na wakacyjne wojaże, a 52 proc. jest z tego umiarkowanie zadowolona. Po drugiej stronie jest Austria, gdzie ten odsetek wynosi odpowiednio 42 i 34 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA