Powtórka z Grecji wydarzy się w Polsce. Niemcy: nikt wam nie pomoże
Za fasadą silnego wzrostu gospodarczego, niskiego bezrobocia, wysokich wydatków na zbrojenia i proeuropejskiego wizerunku, tli się kryzys finansowy, równie groźny jak grecki kryzys euro sprzed 15 lat – pisze o Polsce niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.

Niemiecki dziennik przedstawia obraz Polski pod rządami Donalda Tuska jako kraju, który próbuje odzyskać silną pozycję w Europie, ale jednocześnie boryka się z poważnymi problemami finansowymi i społecznymi. Autor zauważa, że Polska wróciła do Europy — co jest widoczne m.in. w rosnącym wzroście gospodarczym i wzmocnieniu pozycji kraju w NATO.
Dziennik przypomina, że w zeszłym roku Polska osiągnęła wzrost gospodarczy na poziomie 2,85 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, w tym roku ma to być ponad 3 proc. W UE tylko Malta, Hiszpania, Chorwacja i Dania mogą się pochwalić porównywalnym wynikiem.
Polska podąża śladem Grecji
Jednak – pisze „Berliner Zeitung” - jest też ciemna strona, czyli rosnące wydatki socjalne, rosnące zadłużenie i groźba kryzysu finansowego porównywalnego do kryzysu greckiego sprzed 15 lat.
Dostęp do lekarza jest dziś trudniejszy niż 10 lat temu, ale ludzie cieszą się, że dzięki zasiłkowi na dziecko swoim nowo zakupionym gruchotem mogą zawieźć dzieci do prywatnej kliniki w najbliższym mieście powiatowym, do prywatnego przedszkola lub prywatnej szkoły – uważa autor artykułu Klaus Bachmann.
Wydatki socjalne największym problemem
Bachmann zaznacza, że mimo wysokich wydatków na obronę, prawdziwym problemem są „nadmierne wydatki socjalne i rosnące zadłużenie, które obecnie pochłania między 9 a 10 procent dochodów budżetowych. Dla porównania, w Niemczech wskaźnik ten wynosi zaledwie 6-8 procent (w zależności od metody obliczeń). W Stanach Zjednoczonych to aż 13,6 procent.
Dziennik wskazuje, że Polska nie mogłaby liczyć na pomoc z zewnątrz, jak było w przypadku Grecji, ponieważ nie należy do strefy euro i nie istnieje zagrożenie rozprzestrzenienia się kryzysu na inne kraje.
Więcej wiadomości na temat gospodarki: