REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polsko-fińskie satelity pomogą NASA. Przed ICEYE otwiera się świetlana przyszłość

ICEYE ma już blisko 30 satelitów na orbicie. Obrazują Ziemię w dzień i w nocy - nawet przy zachmurzeniu. W przeszłości korzystali z nich wojskowi na Ukrainie, teraz dane o zmianach na naszej planecie posłużą badaniom NASA.

13.08.2023
19:22
Polsko-fińskie satelity pomogą NASA. ICEYE jednorożcem?
REKLAMA

Współpraca polsko-fińskiej firmy z NASA jest efektem zawartej w kwietniu tzw. ogólnej umowy zakupu (Blanket Purchase Agreement – BPA). Amerykański oddział ICEYE porozumiał się wówczas z agencją kosmiczną w kwestii pozyskiwania danych z radarów SAR. To radary z syntetyczną aparaturą, które ICEYE umieszcza na pokładach swoich satelitów. Ich zaletą jest możliwość obserwowania Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy niezależnie od warunków pogodowych. To właśnie ta technologia dostarczyła kluczowych informacji na temat ruchów rosyjskich oddziałów na Ukrainie.

REKLAMA

ICEYE obsługuje największą na świecie konstelację satelitów radaru z syntetyczną aperturą

Począwszy od 2018 roku spółka rozmieściła na niskiej orbicie okołoziemskiej 27 satelitów. Wśród nich są zarówno jednostki dostępne komercyjnie, jak i te działające w ramach misji dedykowanych dla konkretnych klientów, w tym rządowych. Pozyskiwane przez nie dane mogą być wykorzystywane m.in. do obserwacji regionów lodowcowych lub linii brzegowych do celów naukowych. Właśnie to zakłada kontrakt z NASA.

Sensory ICEYE zapewniają stałe źródło informacji na rzecz ważnych badań dotyczących m.in. geologii, topografii i zmian klimatu. Program CSDA jest doskonałym przykładem wykorzystania przez NASA inwestycji sektora prywatnego dla dobra publicznego, w tym przypadku poprzez pogłębianie naszego zrozumienia ewolucji Ziemi - mówi Eric Jensen, szef ICEYE US.

CSDA (Commercial Smallsat Data Acquisition) to inicjatywa NASA polegająca na połączeniu informacji posiadanych przez amerykańską agencję kosmiczną z danymi pozyskiwanymi przez prywatnych dostawców, takich jak ICEYE. Polsko-fińska firma daje NASA dostęp nie tylko do danych z konstelacji, ale również do liczącego dziesiątki tysięcy zdjęć archiwum.

REKLAMA

Wycena ICEYE niedługo może przekroczyć 1 mld dol.

Od 2015 roku firma pozyskała już 304 mln dol. W lutym zeszłego roku zamknęła rundę D o wysokości 136 mln dol., której przewodził wieloletni inwestor Seraphim Space. Za założeniem firmy stoją Rafał Modrzewski i Pekka Laurila, którzy przed ponad dekadą wspólnie wzięli udział w budowie pierwszego fińskiego nanosatelity Aalto-1. Wkrótce później - wiosną 201 roku - zaczęli pracę nad projektem monitorowania ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA