REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

2019 przejdzie do historii polskiego rynku VC. Pękł miliard złotych inwestycji w polskie startupy

W ciągu ostatnich 12 miesięcy padł absolutny rekord, jeśli chodzi o inwestycje VC wśród polskich i zagranicznych funduszy. Największymi rundami pochwalić się mogą DocPlanner, Brainly i Booksy.

28.01.2020
8:00
samorządy-pod-finansową-kreskącentralna-informacja-emertalna
REKLAMA

Od lat oczekiwaliśmy przełomu na polskim rynku venture capital. Rundy nie były szczególnie okazałe i inwestowano w niewiele startupów. Rok 2019 z pewnością można nazwać przełomem.

REKLAMA

Inwestycje w Polskie startupy przebiły poziom 1 mld zł.

 class="wp-image-1066155"

Tylko jedna runda DocPlannera sprawiłaby, że rok 2019 zakończylibyśmy ze wzrostem zainwestowanych funduszy. Ba, DocPlanner może być nawet drugim, polskim jednorożcem. W maju nie ujawniał swojej wyceny, jednak można się spodziewać, że znajduje się bardzo blisko magicznej granicy 1 mld dol. Znany Lekarz ma chrapkę na skonsolidowanie pozycji światowego lidera platformy do cyfrowego zdrowia

Oto kilka innych statystyk z raportu PFR Ventures, przygotowanego wspólnie z Inovo Venture Partners:

  • 75 proc. środków to kapitał prywatny.
  • Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach przekroczył 60 proc.
  • 225 z 269 transakcji bazowało na kapitale publicznym.
  • 251 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.
  • Współczynnik udziału transakcji VC w PKB wzrósł w 2019 z 0,006% do 0,048%.
 class="wp-image-1066197"
Udział finansowania VC w PKB. Źródło: raport PFR.

Publiczno-prywatny miks oznacza dostarczenie pieniędzy do większej liczby spółek. Kapitał prywatny zainteresowany jest zaś bardziej pokaźnymi rundami.

Ważną rolę odegrały pieniądze dostarczone przez sektor publiczny – ich charakterystyka zmotywowała też zaangażowanie prywatnych inwestorów

- mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Międzynarodowe fundusze inwestowały w polskie startupy.

Do najbardziej aktywnych należą m.in. Enern (Booksy, DocPlanner), Finch Capital (PerfOps, Symmetrical), Speedinvest (Packhelp, Depilacja.pl) czy Sunfish Partners (PerfOps, Molecule.one).

Rosnące zainteresowanie liczących się, zagranicznych funduszy, obecność kilku rund powyżej 100 mln zł, powstanie nowych podmiotów, jak i zebranie kolejnych środków przez istniejące już fundusze, to tylko kilka z punktów, które wpłynęły na tak dobry wynik

– mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.
 class="wp-image-1066170"

Widać wyraźnie, że zagraniczni inwestorzy zainteresowani byli największymi rundami. Do polskich funduszy i pieniędzy publicznych należy zaś rozruszanie rynku, czyli wyłowienie najciekawszych perełek spośród multum pomysłów.

NCBR i PFR Ventures mobilizują rynek

REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansowało 182 transakcje, a PFR Ventures 43. Obie instytucje znacząco odznaczają się polskim rynku VC. Ich środki odpowiadają za – odpowiednio 14 i 13.

W kolejnych latach będziemy konsekwentnie wspierać rozwój rynku VC, stymulując inwestycje w projekty B+R. Do tej pory w BRIdge Alfa zapewniliśmy finansowanie w wysokości ponad 435 mln zł ponad 400 młodym spółkom technologicznym. W pilotażu przedsięwzięcia BRIdge VC dwa uruchomione przez nas fundusze przeprowadziły 14 inwestycji o łącznej wartości ponad 90 mln zł

- mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA